C-3
Nakaz jazdy w lewo przed znakiem

C-3 nakaz jazdy w lewo przed znakiem

 

Znak określa że w miejscu w którym jest to możliwe należy skręcić w lewo zanim dojedzie się do omawianego znaku.

Trzeba przy tym pamiętać, że nie wolno w tak oznakowanym miejscu jechać prosto, skręcać w prawo, ani nawet zawracać.
Zastosowanie się do tego znaku, często nie wymaga dokonywania żadnego manewru, a jedynie kontynuowanie jazdy np. dotychczasowym pasem ruchu, byle nie w sposób sprzeczny ze wskazaniem znaku.

Jest stosowany analogicznie jak znak C-1, czyli kierujący ma obowiązek skręcenia przed znakiem - zwykle na skrzyżowaniach typu "T" z jezdnią jednokierunkową, gdzie nie ma możliwości jazdy na wprost.

Ponadto jest stosowany w miejscach, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy, uprzedzając kierującego o manewrze, jaki będzie musiał wykonać.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-4 znak P-8b znak B-22 znak B-23
nakaz skrętu w lewo nie pozostawia żadnego wyboru
Skrzyżowanie typu T z drogą jednokierunkową.

 

 

C-4
Nakaz jazdy w lewo za znakiem

C-4 nakaz jazdy w lewo za znakiem

 

Znak nakazu - podobnie jak znak C-2 - jest stosowany w takich miejscach, w którym kierujący ma obowiązek skręcenia za znakiem, tym razem w lewo.

Jest on stosowany przed skrzyżowaniem, uprzedzając kierującego o manewrze, jaki będzie musiał wykonać. Znak obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy, i podobnie jak przy znaku C-3, nie wolno jechać prosto,  zawracać ani jechać w prawo, ponieważ dopuszcza się ruch pojazdów tylko w lewo.

Na skrzyżowaniu typu "T", omawiany znak umieszcza się na wlocie prowadzącym do drogi jednokierunkowej, albo na wlocie prowadzącym do drogi dwukierunkowej, jeżeli konieczne jest uniemożliwienie skręcania pojazdów w prawo.

Warto zapamiętać, że pomimo faktu nakazu skrętu w lewo, zmianę kierunku jazdy należy zasygnalizować!

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-3 znak P-8b znak B-22 znak B-23
nakaz skrętu w lewo został tutaj zlekceważony
Kierujący tym samochodem to prawdziwy ignorant!

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]