C-3
Nakaz jazdy w lewo przed znakiem

C-3 nakaz jazdy w lewo przed znakiem

 

Znak określa że w miejscu w którym jest to możliwe należy skręcić w lewo zanim dojedzie się do omawianego znaku. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wolno w tak oznakowanym miejscu jechać prosto, skręcać w prawo, ani nawet zawracać.
Zastosowanie się do tego znaku, często nie wymaga dokonywania żadnego manewru, a jedynie kontynuowanie jazdy np. dotychczasowym pasem ruchu, byle nie w sposób sprzeczny ze wskazaniem znaku.

Jest stosowany analogicznie jak znak C-1, czyli kierujący ma obowiązek skręcenia przed znakiem - zwykle na skrzyżowaniach typu "T" z jezdnią jednokierunkową, gdzie nie ma możliwości jazdy na wprost.

Ponadto jest stosowany w miejscach, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy, uprzedzając kierującego o manewrze, jaki będzie musiał wykonać.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-4 znak P-8b znak B-22 znak B-23
nakaz skrętu w lewo nie pozostawia żadnego wyboru
Skrzyżowanie typu T z drogą jednokierunkową.

 

 

C-4
Nakaz jazdy w lewo za znakiem

C-4 nakaz jazdy w lewo za znakiem

 

Znak nakazu - podobnie jak znak C-2 - jest stosowany w takich miejscach, w którym kierujący ma obowiązek skręcenia za znakiem, tym razem w lewo.

Jest on stosowany przed skrzyżowaniem, uprzedzając kierującego o manewrze, jaki będzie musiał wykonać. Znak obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy, i podobnie jak przy znaku C-3, nie wolno jechać prosto,  zawracać ani jechać w prawo, ponieważ dopuszcza się ruch pojazdów tylko w lewo.

Na skrzyżowaniu typu "T" omawiany znak umieszcza się na wlocie prowadzącym do drogi jednokierunkowej, albo na wlocie prowadzącym do drogi dwukierunkowej, jeżeli konieczne jest uniemożliwienie skręcania pojazdów w prawo.

Warto zapamiętać, że pomimo faktu nakazu skrętu w lewo, zmianę kierunku jazdy należy zasygnalizować!

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-3 znak P-8b znak B-22 znak B-23
nakaz skrętu w lewo został tutaj zlekceważony
Kierujący tym samochodem to prawdziwy ignorant!