C-13
|
Znak oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.
Oznacza to, że jeżeli w pobliżu jezdni jest wyznaczona taka droga, to rowerzysta ma zakaz poruszania się po jezdni i powinien jechać drogą rowerową pod warunkiem, że jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza, lub zamierza skręcić.
Kiedy wyznaczona droga dla rowerów jest tylko z jednej strony jezdni ogólnodostępnej i powyższy znak nie jest widoczny z jezdni, to wtedy trzeba przy niej umieścić znak B-9.
Taka droga powinna być oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie, lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Pieszy (czyli również dziecko do lat 10 - wg. przepisów to pieszy) może poruszać się tak oznaczoną drogą jedynie w przypadku braku innych możliwości, ma przy tym obowiązek ustępowania pierwszeństwa rowerzystom. Wyjątek stanowi tutaj osoba niepełnosprawna, która na tak oznaczonej drodze rowerowej ma przed nimi pierwszeństwo.
Koniec drogi dla rowerów jest oznaczany przy pomocy znaku C-13a.
MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO
Tutaj rowerzysta nie może jechać po jezdni! Od tego ma ścieżkę rowerową.
C-13a
|
Znak wskazuje miejsce, gdzie kończy się droga przeznaczona dla rowerzystów.
Trzeba pamiętać, że po minięciu takiego znaku, rowerzysta jest włączającym się do ruchu.
Bardzo często (jak na ilustracji poniżej) na końcu drogi rowerowej ustawia się znak ostrzegający A-24, uprzedzający innych kierujących o rowerzystach, którzy mogą niespodziewanie znaleźć się na jezdni.
Bywa też, że omawiany znak stosuje się przed miejscami, gdzie ścieżka rowerowa kierowana jest na drugą stronę drogi, a warunki lokalne nie pozwalają na bezpieczne wyznaczenie przejazdu dla rowerzystów. W takim miejscu rowery powinny być przeprowadzane po
przejściu dla pieszych - przykład takiego oznakowania widać na pierwszej ilustracji poniżej.
MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO
Koniec drogi rowerowej - rowerzysta musi włączyć się do ruchu.
C-13/16
|
Kiedy na jednej tarczy znaku umieszczono symbole znaków C-16 i C-13, to wskazuje, że droga jest wspólna - przeznaczona zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO
W tej sytuacji ruch pieszych i rowerzystów odbywa się odpowiednio po stronach drogi wskazanych na znaku, jeżeli symbole oddzielone są kreską pionową. Z kolei, jeśli symbole oddzielone są kreską poziomą, to piesi i rowerzyści mogą poruszać się całą szerokością wyznaczonej drogi - ale piesi mają wtedy pierwszeństwo na całej szerokości wyznaczonej drogi.
Połączony znak drogi dla pieszych i rowerzystów może występować jak na przykładach poniżej:
W tej sytuacji rowerzysta popełnia wykroczenie!
Przejdź do opisu losowo wybranych znaków: |