C-13
Droga dla rowerów

C-13 droga dla rowerów

 

Znak oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

Oznacza to, że jeżeli w pobliżu jezdni jest wyznaczona taka droga, to rowerzysta ma zakaz poruszania się po jezdni i powinien jechać drogą rowerową pod warunkiem, że jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza, lub zamierza skręcić.
Kiedy wyznaczona droga dla rowerów jest tylko z jednej strony jezdni ogólnodostępnej i powyższy znak nie jest widoczny z jezdni, to wtedy trzeba przy niej umieścić znak B-9.

Taka droga powinna być oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie, lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pieszy (czyli również dziecko do lat 10 - wg. przepisów to pieszy) może poruszać się tak oznaczoną drogą jedynie w przypadku braku innych możliwości, ma przy tym obowiązek ustępowania pierwszeństwa rowerzystom. Wyjątek stanowi tutaj osoba niepełnosprawna, która na tak oznaczonej drodze rowerowej ma przed nimi pierwszeństwo.

Koniec drogi dla rowerów jest oznaczany przy pomocy znaku C-13a.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-24 znak C-13a znak P-11
znak P-23 znak D-6a znak B-9

tutaj rowerzyście nie wolno jechać po jezdni
Tutaj rowerzysta nie może jechać po jezdni! Od tego ma ścieżkę rowerową.

wyznaczony linią pojedynczą szeroką pas ruchu dla rowerówPas dla busów i rowerów oddzielony linią pojedynczą ciągłą szeroką.

 

 

C-13a
Koniec drogi dla rowerów

C-13a koniec drogi dla rowerów

 

Znak wskazuje miejsce, gdzie kończy się droga przeznaczona dla rowerzystów.

Trzeba pamiętać, że po minięciu takiego znaku, rowerzysta jest włączającym się do ruchu.

Bardzo często (jak na ilustracji poniżej) na końcu drogi rowerowej ustawia się znak ostrzegający A-24, uprzedzający innych kierujących o rowerzystach, którzy mogą niespodziewanie znaleźć się na jezdni.

Bywa też, że omawiany znak stosuje się przed miejscami, gdzie ścieżka rowerowa kierowana jest na drugą stronę drogi, a warunki lokalne nie pozwalają na bezpieczne wyznaczenie przejazdu dla rowerzystów. W takim miejscu rowery powinny być przeprowadzane po przejściu dla pieszych - przykład takiego oznakowania widać na pierwszej ilustracji poniżej.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-24 znak C-13 znak P-11
znak P-23 znak D-6a znak B-9
tutaj rowerzysta powinien rower przez jezdnię przeprowadzić
Tutaj rowerzysta powinien rower przez jezdnię przeprowadzić.

koniec drogi rowerowej, trzeba włączyć się do ruchu
Koniec drogi rowerowej - rowerzysta musi włączyć się do ruchu.

 

 

C-13/16
Droga dla pieszych i rowerzystów

C-13/16 droga dla pieszych i rowerzystów

 

Kiedy na jednej tarczy znaku umieszczono symbole znaków C-16 i C-13, to wskazuje, że droga jest wspólna - przeznaczona zarówno dla pieszych jak i rowerzystów.

W tej sytuacji ruch pieszych i rowerzystów odbywa się odpowiednio po stronach drogi wskazanych na znaku, jeżeli symbole oddzielone są kreską pionową. Z kolei, jeśli symbole oddzielone są kreską poziomą, to piesi i rowerzyści mogą poruszać się całą szerokością wyznaczonej drogi - ale piesi mają wtedy pierwszeństwo na całej szerokości wyznaczonej drogi.

Połączony znak drogi dla pieszych i rowerzystów może występować jak na przykładach poniżej:
znak C-13-16 rp     znak C-13-16gdMAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-16 znak C-13 znak P-11
znak P-10 znak D-6a znak D-6b
rowerzysta powinien jechać lewą częścią drogi - dla rowerzystów
W tej sytuacji rowerzysta popełnia wykroczenie!


 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]