C-14
Prędkość minimalna

C-14 prędkość minimalna

 

Ustawiając taki znak chodzi o to, żeby kierujący nie zmniejszali prędkości jazdy bez szczególnego powodu - np. ze względu na piękne widoki. Znak nakazuje jechać z prędkością nie mniejszą niż określona na znaku, no chyba że bezpieczeństwo ruchu lub trudne warunki na drodze wymagają zmniejszenia prędkości.

Zgodnie z art. 19 ustawy – Prawo o ruchu drogowym: kierujący jest w każdej sytuacji zobowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym. Dlatego ten znak stosowany jest również wtedy, gdy kierujący nagminnie zmniejszają prędkość jazdy z przyczyn niewynikających ze stanu technicznego drogi.

Znak jest używany najczęściej w przypadku znaku D-13 (początek pasa ruchu powolnego) i obowiązuje, aż do odwołania znakiem C-15, lub znakiem D-14 (koniec pasa ruchu powolnego). Nie stawia się tego znaku, kiedy na danym odcinku jest przejście dla pieszych, lub droga wkrótce łączy się lub krzyżuje z drogą główną.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-15 znak D-13 znak D-14 znak B-33
po minięciu znaku nie powinno się jechać mniej niż 30 km/h
Po minięciu znaku nie powinno się jechać mniej niż 30 km/h, chyba, że coś wymaga zmniejszenia prędkości lub zatrzymania.

 

 

C-15
Koniec prędkości minimalnej

C-15 koniec prędkości minimalnej

 

W miejscu ustawienia tego znaku prędkość minimalna, określona znakiem C-14 przestaje obowiązywać.
Oznacza to, że po minięciu tego znaku można jechać z dowolną prędkością, byle nie przekraczać prędkości maksymalnej obowiązującej na danym obszarze.

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-14 znak D-14

 

 

C-17
Nakazany kierunek jazdy dla pojazdów z towarami niebezpiecznymi

C-17 nakazany kierunek jazdy dla pojazdów z towarami niebezpiecznymi

 

Taki znak wskazuje kierunek jazdy na skrzyżowaniu dla pojazdów przewożących towary niebezpieczne w ilościach, dla których jest wymagane oznakowanie pojazdu tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej.

Kierunek może być wskazany symbolem znaku C-2, C-4, C-5, C-6, C-7 lub C-8.

Znak stosowany w szczególności do wskazania miejsc postojowych dla pojazdów z towarami niebezpiecznymi, np. w terminalach odpraw celnych.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-2 znak C-4 znak C-5
znak C-6 znak C-7 znak C-8
nakaz jazdy prosto dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne
Tutaj, dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne obowiązuje nakaz jazdy prosto.

 

 

C-18
Nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych

C-18 nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych

 

Znak oznacza, że kierujący pojazdem silnikowym ma obowiązek stosować łańcuchy przeciwpoślizgowe na co najmniej dwóch kołach napędowych.

Jest stosowany w okresie zimowym, podczas opadów śniegu na drogach, na których występują trudności poruszania się pojazdów, które nie mają założonych łańcuchów przeciwpoślizgowych.

Umieszczona pod znakiem jedna z tabliczek od T-23b do T-23j oznacza, że nakaz dotyczy tylko pojazdów określonych na tabliczce.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-19 tabliczka T-2 tabliczka T-23b
obowiązek używania łańcuchów na odcinku 14 kilometrów
Tutaj nakaz używania łańcuchów obowiązuje na odcinku 14 kilometrów.

 

 

C-19
Koniec nakazu używania łańcuchów przeciwpoślizgowych

C-19 koniec nakazu używania łańcuchów przeciwpoślizgowych

 

Znak oznacza miejsce, w którym nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych przestaje obowiązywać.

 

MA COŚ WSPÓLNEGO

znak C-18

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]