Żeby kierujący mógł szczegółowo zorientować się w sytuacji drogowej, stosowane są znaki informacyjne. Są to znaki drogowe, które informują przede wszystkim o rodzaju drogi, sposobie korzystania z niej, oraz informują o obiektach przydrożnych.

Zazwyczaj są to niebieskie kwadraty z białym rysunkiem, a powiadamiają między innymi o pierwszeństwie przejazdu, miejscu przejścia dla pieszych, drodze bez przejazdu, zbliżaniu się do stacji paliwowej, hotelu itp.

Znaki które informują nas o dojeżdżaniu do wybranych obiektów, powinny zawierać dodatkowe informacje np. o odległości do sygnalizowanego obiektu, bądź kierunku w którym należy jechać.

Przykładowo znak "droga z pierwszeństwem" może być zaopatrzony w tabliczkę ilustrującą przebieg na skrzyżowaniu drogi z pierwszeństwem. Znak "parking" często jest uzupełniony tabliczkami informującymi o sposobie parkowania pojazdów, o specjalnym przeznaczeniu miejsc parkingowych czy końcu parkingu.
Pod znakami informacyjnymi mogą być umieszczone różne tabliczki z określonymi informacjami.

 

Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]