D-6
Przejście dla pieszych

D-6 przejście dla pieszych

 

Miejsce w którym piesi powinni przechodzić w poprzek drogi, jest wskazane przy pomocy tego znaku.

Uzupełnieniem tego znaku, jest namalowany na jezdni znak poziomy P-10 - tzw. zebra. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego tym znakiem, jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się w tym miejscu, lub na nie wchodzących.

WAŻNE - jeśli przejście dla pieszych przedzielone jest np. wysepką, to piesi powinni pamiętać, że KAŻDE z tych przejść należy traktować jako oddzielne!

Jeśli pod znakiem umieszczona została tabliczka T-27 to oznacza, że to przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci.

Rowerzyści muszą pamiętać, że przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych, czyli w poprzek jezdni jest ZABRONIONE! - rower należy przeprowadzić!

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak P-10 tabliczka T-27 znak B-9
znaki plus dodatkowa sygnalizacja świetlna - tutaj trzeba naprawdę uważać
Przejście z żółtym migającym światłem ostrzegawczym i znakiem Agatka!

przejście jest rozdzielone wysepką - a więc tak naprawdę dwa przejścia
Przejście z wysepką - a więc dwa oddzielne przejścia!

 

 

D-6a
Przejazd dla rowerzystów

D-6a przejazd dla rowerzystów

 

Bezpośrednio przed przejazdem dla rowerzystów ustawiony jest taki znak i oznacza miejsce gdzie rowerzyści mogą (zgodnie z przepisami) przejeżdżać przez jezdnię w poprzek. Mimo tego rowerzyści powinni pamiętać, że jadąc z dużą prędkością mogą nie być odpowiednio wcześnie zauważeni.

Z kolei inni kierujący pojazdami jadącymi po jezdni, zbliżając się do miejsca oznaczonego tym znakiem, są obowiązani zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo rowerzystów znajdujących się w tym miejscu, lub na nie wjeżdżających.

Uzupełnieniem znaku pionowego, jest namalowany na jezdni znak P-11.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-24 znak P-11 znak C-13 znak P-23
prawidłowo oznakowany przejazd dla rowerzystów
Oznaczony przejazd dla rowerzystów.

 

 

D-6b
Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów

D-6b przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów

 

Oznaczenie miejsca przeznaczonego do przechodzenia pieszych, oraz do przejeżdżania rowerzystów w poprzek drogi.

Znak umieszczony jest bezpośrednio przed przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów, znajdującymi się obok siebie. Na zdjęciu poniżej widać wyraźnie, że są to oddzielnie wyznaczone miejsca - osobno dla pieszych i osobno dla rowerzystów.

Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem, jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się w tych miejscach, lub na nie wchodzących, oraz rowerzystów znajdujących się w tych miejscach, lub na nie wjeżdżających.

Umieszczona pod znakiem tabliczka T-27 wskazuje, że to przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-24 znak D-6 znak D-6a
znak P-11 znak P-10 tabliczka T-27
obok siebie: osobny przejazd dla rowerzystów i osobne przejście dla pieszych
Wyznaczone obok siebie - przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów.


 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]