D-15
Przystanek autobusowy

D-15 przystanek autobusowy

 

W tym miejscu zatrzymują się wskazane na znaku pojazdy (autobusy), wykonujące odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.

Poza tym znak wyznacza miejsce do zatrzymywania się innych niż autobus pojazdów samochodowych, wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach i pojazdów przeznaczonych do przewozu dzieci do szkół i przedszkoli.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak P-17 znak D-16 znak D-17
przystanek autobusowy przy chodniku
Przystanek autobusowy.

 

 

D-16
Przystanek trolejbusowy

D-16 przystanek trolejbusowy

 

Znak oznacza miejsce zatrzymywania się wskazanych na znaku pojazdów (trolejbusów), wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak P-17 znak D-15 znak D-17
oznakowany przystanek trolejbusowy
Przystanek trolejbusowy.

 

 

D-17
Przystanek tramwajowy

D-17 przystanek tramwajowy

 

Znak wyznacza miejsce zatrzymywania się tramwajów i jednocześnie wyraża zakaz dla kierujących - nie wolno zatrzymywać się w odległości mniejszej niż 15 metrów od tego znaku (przed i za nim) innym pojazdom niż pojazdy komunikacji publicznej.

Jednocześnie ostrzega, że zza stojącego tramwaju (lub do niego) może wybiec na jezdnię pieszy.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak P-17 znak P-14 znak A-21 znak D-15 znak D-16
przystanek tramwajowy na wysepce
Przystanek tramwajowy na wysepce.

 

 

D-18
Parking

D-18 parking

 

Znak ten wskazuje miejsce przeznaczone na postój pojazdów silnikowych.

Domyślnie pojazd należy parkować równolegle do krawędzi jezdni i bezpośrednio przy jej krawędzi. Jeżeli pod znakiem oznaczającym parking umieszczona jest tabliczka T-30, to wskazuje ona inny sposób ustawienia pojazdu względem krawędzi jezdni oznaczonej na tabliczce barwą szarą, oraz że miejsce przeznaczone jest dla pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 tony.

Tabliczka T-23e oznacza, że na parkingu dopuszczony jest także postój przyczep kempingowych.

Z kolei umieszczona pod znakiem tabliczka T-29, informuje o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz dla kierującego pojazdem przewożącego taką osobę. Znak może być umieszczony w innym miejscu niż po prawej stronie jezdni.

Znak "parking" może również wyglądać, jak na przykładach poniżej:
znak D-18a      znak D-18b

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

tabliczka T-30 tabliczka T-23e tabliczka T-29 znak P-20 znak P-18
wyznaczone miejsce parkingowe dla inwalidy - teraz pomalowane na niebiesko
Obecnie tak już nie znakuje się miejsc parkingowych dla inwalidy.

prawidłowo oznakowane miejsce parkingowe dla pojazdu kierowanego przez inwalidę
Prawidłowo oznakowane stanowisko postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

 

 

D-19
Postój taksówek

D-19 postój taksówek

 

Znak informuje, że miejsce jest przeznaczone wyłącznie na postój taksówek osobowych (wolnych, tzn. wynajęte nie mogą tam się zatrzymywać), i w zasadzie (jako jedyny znak) oznacza koniec postoju, podczas gdy jego początek wyznacza znak D-20.

Jeśli na postoju taksówek nie umieszczono znaku D-20, to postój kończy się w odległości nie większej niż 20 metrów przed omawianym tutaj znakiem D-19.
Umieszczony dodatkowo na znaku napis "Bagażowe" wskazuje, że znak ten dotyczy taksówek bagażowych.

Odmianą omawianego znaku, jest znak D-19a, widoczny na ilustracji:

znak D-19a

 

MA COŚ WSPÓLNEGO

znak D-20
postój taksówek
Znak wskazujący postój taksówek osobowych.

 

 

D-20
Koniec postoju taksówek

D-20 koniec postoju taksówek

 

Znak oznacza miejsce, w którym tak naprawdę dopiero zaczyna się postój taksówek. Umieszczony dodatkowo na znaku napis "Bagażowe" wskazuje, że znak ten dotyczy taksówek bagażowych.

Warto zwrócić uwagę (widać to wyraźnie na poniższym zdjęciu), że znak "koniec postoju taksówek" jako jedyny jest ustawiany przed znakiem "postój taksówek".
W innych przypadkach najpierw coś jest oznaczone (np. zakaz wyprzedzania), a potem jest oznaczany koniec ( koniec zakazu).

Odmianą omawianego znaku, jest widoczny na ilustracji znak D-20a:

znak D-20a

 

MA COŚ WSPÓLNEGO

znak D-19
prawidłowo chociaż dziwnie oznakowany postój taksówek
Dziwnie to wygląda, ale najpierw jest "koniec postoju". Pomiędzy tymi dwoma znakami postój innych pojazdów jest zabroniony.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]