Jazda na suwak

znak D-56

 

Znak jest obowiązujący od 6 grudnia 2019 roku, co oznacza że jazda na suwak to już nie uprzejmość kierujących, ale obowiązek.
Przepis ma uregulować zachowanie się kierowców w sytuacji, kiedy podczas tworzących się zatorów oraz zwężeń, należy umożliwić innym kierującym zmianę pasa ruchu po którym poruszali się dotychczas, i dalszą kontynuację jazdy. 

Trzeba jednak przy tym pamiętać, że: 

  • Pas do skrętu nie jest pasem zanikającym - chcąc zmienić taki pas, musisz ustąpić pojazdom, które poruszają się po sąsiednim pasie.

  • Jazda pasem rozbiegowym ze stacji benzynowej, parkingu czy pasem włączającym na autostradzie nie oznacza, że masz pierwszeństwo przed samochodami jadącymi sąsiednim pasem.

  • Zapis dotyczący "jazdy ze znacznie ograniczoną prędkością" dotyczy TYLKO korków, a nie spowolnienia ruchu np. ze 100 do 30 km/h.

  • Na drodze z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, jazda na suwak nie obowiązuje, jeśli tylko jeden z nich jest zakorkowany. Stojąc w rzędzie samochodów, chcąc wyjechać z zatoru na drugi pas, musisz ustąpić pierwszeństwa samochodom jadącym pasem obok.

  • Nie masz pierwszeństwa na zanikającym pasie, dopóki nie dojedziesz do jego końca - jeśli chcesz zmienić pas wcześniej, to musisz ustąpić pojazdom, które poruszają się po sąsiednim pasie.

 

zalecana jazda na suwakDojeżdżasz do końca pasa zanikającego - musisz (jadąc w korku) przepuścić jeden z pojazdów będących na tym pasie.

zalecana jazda na suwak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  REKLAMY

 
Zobacz na schemacie poniżej, jak należy się zachować podczas jazdy na suwak, i kto ma przed kim pierwszeństwo:

jazda na suwak - schemat postępowania
 
 

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]