P-8a
Strzałka kierunkowa na wprost

P-8a strzałka kierunkowa na wprost

 

Namalowany na jezdni białą farbą znak poziomy oznacza, że jazda z pasa ruchu, na którym jest umieszczony, jest dozwolona tylko w kierunku wskazanym strzałką.

Połączone symbole znaków P-8a, P-8b lub P-8c oznaczają zezwolenie na ruch w kierunkach wskazanych strzałkami kierunkowymi.

 

z tego pasa ruchu wolno jechać tylko prosto
Z tego pasa ruchu można jechać wyłącznie na wprost.

 

PODOBNE ZNAKI

P 8b

P-8b - strzałka zezwalająca na skręcanie w lewo ze skrajnego lewego pasa ruchu. Znak oznacza także zezwolenie na zawracanie , chyba że jest to zabronione znakiem B-23, lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3.

P 8c

P-8c - znak ten oznacza, że z pasa ruchu, na którym strzałka jest namalowana dozwolone jest zawracanie.

P 8d

P- 8d - strzałka kierunkowa w prawo.

P 8e

P-8e - znak stosuje się w celu wskazania, że z pasa, na którym się znajduje, dozwolona jest jazda na wprost lub w lewo.

P 8f

P-8f - znak stosuje się w celu wskazania, że z pasa, na którym się znajduje, dozwolona jest jazda na wprost lub w prawo.

P 8g

P-8g - znak stosuje się w celu wskazania, że z pasa, na którym się znajduje, dozwolona jest jazda w prawo lub w lewo.

po tym pasie jadą pojazdy skręcające w prawo
Znak drogowy P-8d w praktyce.

tutaj nie da się jechać prosto przez skrzyżowanie
Czy na tym skrzyżowaniu wolno jechać prosto?

tylko z tego pasa można jechać prosto
Czy z tego pasa dozwolone jest skręcanie w prawo?

 

 

P-9a
Strzałka naprowadzająca w lewo

P-9a strzałka naprowadzająca w lewo

 

Namalowany na jezdni znak oznacza nakaz wjazdu na sąsiedni pas ruchu wskazany strzałką - w tym wypadku po lewej stronie.

Nie dotyczy to kierujących pojazdami, dla których jest przeznaczony dalszy odcinek pasa ruchu, jednak w przykładzie poniżej dotyczy wszystkich. Ciekawe dlaczego?

 

zmień pas, jednocześnie ustępując tym, którzy są już na lewym pasie
Wszyscy muszą zmienić pas ruchu - na końcu pasa jest powierzchnia wyłączona z ruchu!P-9b Strzałka naprowadzająca w prawo

Znak oznacza nakaz wjazdu na sąsiedni pas ruchu wskazany strzałką - w tym wypadku na prawy pas.

Nie dotyczy to kierujących pojazdami, dla których jest przeznaczony dalszy odcinek pasa ruchu, np. kierowców autobusów, TAXI itp.
P-9b strzałka naprowadzająca w prawo
nakaz wjazdu na sąsiedni pas ruchu wskazany strzałką

Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]