P-10
Przejście dla pieszych

P-10 przejście dla pieszych

 

Miejsce przejścia dla pieszych wyznaczone na jezdni, jest oznaczone takim właśnie znakiem poziomym.

Znak z jednej strony nakłada na pieszego obowiązek przekraczania jezdni w miejscu wyznaczonym, z drugiej zaś wskazuje kierującym miejsce, w którym powinni stosować się do przepisu w myśl którego:

"...kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu".

Obok znaku malowanego na jezdni ustawiany jest znak pionowy D-6.
Pieszy musi sobie zapamiętać, że przechodząc przez jezdnię, istnieje obowiązek sprawdzenia ZAWSZE (niezależnie od tego gdzie przechodzi), czy można to zrobić bezpiecznie!

Jeżeli do najbliższego przejścia dla pieszych jest powyżej 100 metrów, to pieszy może przejść przez jezdnię w innym miejscu, ale musi przy tym pamiętać o obowiązku ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom, no i żeby samemu zachować przy tym szczególną ostrożność. Dodatkowo - jeżeli w odległości mniejszej niż 100 metrów od przejścia znajduje się skrzyżowanie, to pieszy może tam również przechodzić, na zasadach opisanych powyżej.
UWAGA: przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych, jest absolutnie zabronione!

Kierujący pojazdami silnikowymi powinni również pamiętać, że nie wolno jest parkować w odległości 10 metrów przed i za przejściem dla pieszych.
Jeśli jest to droga dwujezdniowa (jednokierunkowa) dozwolone jest zatrzymanie pojazdu zaraz za przejściem.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-16 znak D-6 znak D-6b sygnalizator S-5
prawidłowo oznaczone przejście dla pieszych
Prawidłowo oznakowane przejście dla pieszych.

czy tutaj musi się ustępować pieszym?
Czy w tej sytuacji trzeba się zatrzymać przed przejściem?


 

 

 

P-11
Przejazd dla rowerzystów

P-11 przejazd dla rowerzystów

 

Znak ten oznacza wyznaczone na jezdni miejsce przejazdu dla rowerzystów.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na przejeździe.

Jednocześnie (podobnie jak na przejściu dla pieszych), kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
Obok znaku malowanego na jezdni, ustawiany jest znak pionowy D-6a.

Na ilustracji poniżej, widać obok przejazdu dla rowerzystów również przejście dla pieszych.

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-13 znak D-6a znak D-6b sygnalizator S-6
przejazd rowerowy
Przejazd dla rowerzystów, a obok przejście dla pieszych.

Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]