Sygnały świetlne w naszym kraju mają takie samo znaczenie jak w innych krajach.

  • Czerwone światło oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator;
  • Światło żółte zakazuje wjazdu za sygnalizator, chyba że zatrzymanie pojazdu wymagałoby gwałtownego hamowania;
  • Zielone światło oznacza zezwolenie na wjazd (pod warunkiem, że za skrzyżowaniem jest miejsce na kontynuowanie jazdy.)

Trzeba pamiętać, że zielone światło na sygnalizatorze ogólnym - S-1 - nie gwarantuje (jak również nie wyklucza) bezkolizyjności przejazdu w innym kierunku niż prosto; taką gwarancję daje jedynie sygnalizator kierunkowy S-3.

 

sygnalizator S-1 sygnalizator S-2 sygnalizator S-3a sygnalizator S-3b sygnalizator S-3c
sygnalizator S-3d sygnalizator S-3e sygnalizator S-3f sygnalizator S-3g sygnalizator S-3h
sygnalizator S-4 sygnalizator S-5 sygnalizator S-6 sygnalizator S-7  

policjant przodem policjant przodem z podniesioną ręką policjant stoi bokiem z podniesioną ręką policjant bokiem policjant stoi bokiem z wyciągniętą ręką poziomo
 
  REKLAMY

 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej