S-1
Sygnalizator ogólny z sygnałami do kierowania ruchem

S-1 sygnalizator ogólny z sygnałami do kierowania ruchem

 

Sygnały świetlne (w kolejności: zielony - żółty - czerwony - czerwony z żółtym i znów zielony) nadawane przez sygnalizator S-1 oznaczają:

  • sygnał zielony - zezwolenie na wjazd za sygnalizator. Mimo tego nie wolno wjechać za sygnalizator, jeżeli ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom, lub ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub za nim opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego (korek);
  • sygnał żółty - zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania; sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony;
  • sygnał czerwony - zakaz wjazdu za sygnalizator;
  • sygnały czerwony i żółty, nadawane jednocześnie - zakaz wjazdu za sygnalizator; sygnały te oznaczają także, że za chwilę zapali się sygnał zielony.

 

Sygnalizator używany poza skrzyżowaniem do kierowania ruchem na zwężonym odcinku drogi może nadawać sygnały o dwóch barwach - zielonej i czerwonej.

 

tramwaj na skrzyżowaniu ze światłami

WAŻNA ZASADA
:
Kierujący tramwajem skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. Przepisu nie stosuje się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oznaczonym znakami C-12.
Na przykładzie obok, to rowerzysta pojedzie pierwszy przez skrzyżowanie.

 

Trzeba też pamiętać, że wskazania sygnalizatora mają pierwszeństwo przed znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowania.

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-7 znak B-20 znak D-1
światła czy znaki - co jest ważniejsze?
Sygnalizator S-1.

jaki kolor będzie za chwilę wyświetlany
Jaki kolor będzie za chwilę wyświetlany na sygnalizatorze?

co w tej sytuacji decyduje o pierwszeństwie?
Wolno jest w tej sytuacji jechać, czy trzeba się choć na chwilę zatrzymać?

 

 

 

S-2
Sygnalizator z sygnałem dopuszczającym skręcanie w kierunku wskazanym strzałką

S-2 sygnalizator z sygnałem dopuszczającym skręcanie w kierunku wskazanym strzałką

 

Taki sygnał: światło czerwone wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki nadawane przez sygnalizator oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Wolno, ale pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem (bo przecież pali się czerwone światło) i ustąpi pierwszeństwa jadącym drogą poprzeczną. Inaczej mówiąc - nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23. Zawracanie (podobnie jak skręcanie), jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Sygnalizator tego typu nie mówi nic o (bez)kolizyjności przejazdu.

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

sygnalizator S-2a znak B-23
zakaz jazdy prosto i w lewo - wolno za to skręcić w prawo
Czy w tej sytuacji można skręcić w prawo bez zatrzymania się przed sygnalizatorem?

czy wolno skręcić w prawo bez zatrzymania się przed sygnalizatorem?
Po uprzednim zatrzymaniu i przepuszczeniu innych wolno skręcić w prawo.

czy wolno skręcić w prawo bez zatrzymania się przed sygnalizatorem?
W tej sytuacji wskazania policjanta są najważniejsze i dlatego nie wolno teraz skręcić w prawo.

Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]