Szlak rowerowy to inaczej trasa turystyczna, która jest oznakowana za pomocą symboli, ustalonych przez PTTK. Znaki ustawiane na szlakach mają na celu doprowadzić rowerzystę do ciekawych miejsc, niekoniecznie najkrótszą i najłatwiejszą trasą.
Poruszający się szlakiem rowerowym, zobowiązany jest do przestrzegania wszystkich ewentualnych przepisów ruchu drogowego, które obowiązują na trasie szlaku.
R-1
|
Znak wskazujący kontynuację szlaku rowerowego.
Takie znaki w postaci tablic, lub namalowane na drzewie - jak w przykładzie poniżej - powinny być powtarzane na szlaku nie rzadziej niż co 400 metrów. Jest to oczywiście uzależnione od uwarunkowań terenowych i od tego, jak skomplikowana jest trasa szlaku.
R-1a
|
Znak wskazujący początek lub koniec szlaku rowerowego lokalnego.
R-1b
|
Znak wskazujący zmianę kierunku szlaku rowerowego lokalnego.
Strzałka wskazująca kierunek jazdy może być - w zależności od potrzeby - umieszczona pod kątem 45 lub 90 stopni. Istotne jest, żeby za zakrętem lub skrzyżowaniem, w zasięgu wzroku znalazł się tzw. znak potwierdzający kontynuację szlaku.
R-2
|
Znak wskazujący kontynuację szlaku rowerowego.
Znak został wycofany 7 sierpnia 2018 roku.
R-2a
|
Znak wskazujący zmianę kierunku szlaku rowerowego.
Znak został wycofany 7 sierpnia 2018 roku.
R-3
|
Tablica wskazuje odległość do głównych miejscowości położonych przy szlaku rowerowym lokalnym.
Szlaki rowerowe w naszym kraju znakowano w pięciu kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym lub czarnym. Trzeba wiedzieć, że kolory szlaków rowerowych w Polsce nie określają stopnia ich trudności.
Kolorem szlaku powinien być spójny, czyli kolor pasków, kropek i strzałek na znakach i drogowskazach na danym szlaku rowerowym powinien być taki sam.