T-6a
Tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszczana na drodze z pierwszeństwem)

T-6a tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie

 

Tabliczka, umieszczana na drodze z pierwszeństwem, przed skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną, wskazuje przebieg drogi pierwszeństwem (oznaczonej grubszą linią).

Stosowana jest ze znakiem D-1 (droga z pierwszeństwem), gdy droga z pierwszeństwem nie przebiega na wprost przez skrzyżowanie. Oczywiście zamiast drogi głównej, która na tym przykładzie skręca w lewo, można spotkać, że na tabliczce będzie narysowana droga główna skręcająca na skrzyżowaniu w prawo.

Trzeba pamiętać, że jeśli na takim skrzyżowaniu będzie sygnalizacja świetlna, to jej wskazania są ważniejsze od wskazań znaków drogowych.

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak D-1 sygnalizator S-1
skręcając na drodze z pierwszeństwem należy zamiar zasygnalizować
Nawet skręcając w lewo drogą główną, należy to zasygnalizować!

tabliczka dopasowana do rzeczywistego przebiegu dróg
Nietypowy przebieg drogi głównej wraz z drogami podporządkowanymi.

 

 

T-6b
Tabliczka wskazująca układ dróg podporządkowanych (umieszczana na drodze z pierwszeństwem)

T-6b tabliczka wskazująca układ dróg podporządkowanych

 

Taką tabliczkę umieszcza się na drodze z pierwszeństwem. Służy do wskazania niesymetrycznego układ dróg podporządkowanych po obu stronach drogi z pierwszeństwem - na przykładzie są to jakby dwa, szybko po sobie następujące skrzyżowania.

Jest stosowana ze znakami A-6a (skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach), lub D-1 (droga z pierwszeństwem).

Wolno na takich skrzyżowaniach skręcać, oraz (jeśli nie ma znaków zakazujących) zawracać.
Trzeba również pamiętać, że wyprzedzanie pojazdów silnikowych w takiej sytuacji jest ZABRONIONE!

Wiadomo też, że jeśli na takim skrzyżowaniu będzie sygnalizacja świetlna, to jej wskazania są ważniejsze od wskazań znaków drogowych.

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-6a znak D-1 sygnalizator S-1
niesymetryczny układ dróg podporządkowanych

niesymetryczny układ dróg podporządkowanych
Przykład oznakowania z tabliczką T-6b.

skrzyżowanie z drogą podporządkowaną po lewej stronie
Ciekawe, czy może jest to wlot drogi jednokierunkowej?

 

 

T-6c
Tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszczana na drodze podporządkowanej)

T-6c tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie

 

Tabliczkę umieszcza się na drodze podporządkowanej przed skrzyżowaniem z drogą główną. Grubsza linia wskazuje przebieg drogi pierwszeństwem.

Jest stosowana albo ze znakiem A-7 (ustąp pierwszeństwa) albo B-20 (STOP), wówczas, gdy droga z pierwszeństwem nie przebiega na wprost przez skrzyżowanie.
Droga z pierwszeństwem przejazdu może być lustrzanym odbiciem wskazania na znaku - zamiast (jak na przykładzie) z góry w prawo, może być z góry w lewo.

Trzeba pamiętać, że jeśli na takim skrzyżowaniu będzie sygnalizacja świetlna, to jej wskazania są ważniejsze od wskazań znaków drogowych, a organizacja ruchu czyli przebieg drogi głównej na takim skrzyżowaniu może ulec zmianie.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-7 znak B-20 sygnalizator S-1
skrzyżowanie z drogą główną przebiegającą po łuku
Dojeżdżasz do drogi głównej, przepuść pojazdy które po niej jadą.

zatrzymaj się przed skrzyżowaniem z drogą główną
Przed wjazdem na to skrzyżowanie należy się zatrzymać choć na chwilę!

 

 

T-6d
Tabliczka wskazująca prostopadły przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie oraz układ dróg podporządkowanych (umieszczana na drodze podporządkowanej)

T-6d tabliczka wskazująca prostopadły przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie oraz układ dróg podporządkowanych

 

Tabliczka, umieszczana na drodze podporządkowanej przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwem, wskazuje niesymetryczny układ dróg podporządkowanych po obu stronach drogi z pierwszeństwem.

Jest stosowana ze znakami A-7 (ustąp pierwszeństwa) i B-20 (STOP).

Trzeba pamiętać, że jeśli na takim skrzyżowaniu będzie sygnalizacja świetlna, to jej wskazania są ważniejsze od wskazań znaków drogowych.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-7 znak B-20 sygnalizator S-1
niesymetryczny układ dróg podporządkowanych

niesymetryczny układ dróg podporządkowanych

Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]