T-23a
Tabliczka wskazująca konkretne pojazdy

T-23a tabliczka wskazująca konkretne pojazdy

 

Tabliczka wskazuje, że znak który jest umieszczony powyżej tabliczki dotyczy tylko tego pojazdu, który widnieje na ilustracji - w przykładzie powyżej chodzi o motocykle.

 

Jest stosowana do:

  • znaków zakazu: B-25 (zakaz wyprzedzania), B-33 (ograniczenie prędkości),
  • znaków nakazu: od C-1 do C-11, oraz C-14 (prędkość minimalna) i C-18 (nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych),
  • znaków informacyjnych: D-18 (parking), D-18a (parking - miejsce zastrzeżone), D-18b (parking zadaszony).

 

POZOSTAŁE TABLICZKI

tabliczka T-23b T-23b tabliczka wskazująca tylko samochody ciężarowe, pojazdy specjalne, pojazdy używane do celów specjalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, oraz ciągniki samochodowe. Jest stosowana przy znakach drogowych, wymienionych powyżej.
tabliczka T-23c T-23c tabliczka wskazująca tylko ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne. Jest stosowana przy znakach drogowych, wymienionych powyżej.
tabliczka T-23d T-23d tabliczka wskazująca tylko pojazdy silnikowe z przyczepą, z wyjątkiem pojazdów z przyczepą jednoosiową lub naczepą. Jest stosowana przy znakach drogowych, wymienionych powyżej.
tabliczka T-23e T-23e tabliczka wskazująca tylko pojazdy z przyczepą kempingową. Jest stosowana przy znakach drogowych, wymienionych powyżej.
tabliczka T-23f T-23f tabliczka wskazująca tylko autobusy. Jest stosowana przy znakach drogowych, wymienionych powyżej.
tabliczka T-23g T-23g tabliczka wskazująca tylko trolejbusy. Jest stosowana przy znakach drogowych, wymienionych powyżej.
tabliczka T-23h T-23h tabliczka wskazuje, że znak dotyczy tylko pojazdów z towarami niebezpiecznymi i obejmuje ten sam zakres pojazdów, które znak B-13a. Stosowana analogicznie, jak wszystkie tabliczki T-23a - T-23j. Nie jest stosowana ze znakami nakazu C-1 do C-11, zamiast tego używany jest znak C-17 (nakazany kierunek jazdy dla pojazdów z towarami niebezpiecznymi).
tabliczka T-23i T-23i tabliczka wskazująca tylko pojazdy z towarami wybuchowymi lub łatwozapalnymi i obejmuje ten sam zakres pojazdów, które znak B-13. Jest stosowana przy znakach drogowych, wymienionych powyżej.
tabliczka T-23j T-23j tabliczka wskazująca tylko pojazdy z towarami, które mogą skazić wodę i obejmuje ten sam zakres pojazdów, które znak B-14. Jest stosowana przy znakach drogowych, wymienionych powyżej.

 

zakaz skrętu w lewo dla samochodów ciężarowych
Tutaj zakaz skrętu w lewo obowiązuje tylko jeden rodzaj pojazdów..

 

 

T-24
Tabliczka wskazująca, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela

T-24 tabliczka wskazująca, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela

 

Tabliczka wskazuje, że pojazd pozostawiony w miejscu, w którym obowiązuje zakaz wyrażony znakami B-35 (zakaz postoju) lub B-36 (zakaz zatrzymywania się), zostanie usunięty na koszt właściciela.

Tabliczkę powinno stosować się w pobliżu obiektów takich jak banki, sądy, obiekty wojskowe oraz w miejscach, gdzie pozostawienie pojazdu utrudnia lub zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-35 znak B-36
zakaz zatrzymywania - grozi usunięciem pojazdu

zakaz zatrzymywania ze względu na wyjeżdżające karetki
Zakaz zatrzymywania ze względu na wyjeżdżające karetki - złamanie zakazu może skutkować odholowaniem pojazdu.

Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]