A-16
Przejście dla pieszych

znak: przejście dla pieszych

Kiedy dopuszczalna prędkość pojazdów na drodze wynosi powyżej 60 km/h i brak jest sygnalizacji świetlnej, to w pewnej odległości przed przejściem dla pieszych ustawiany jest taki właśnie znak.

Ustawia się go również przed wyznaczonym przejściem dla pieszych poza skrzyżowaniami, wówczas, kiedy takie przejście może nie być wcześniej dostatecznie widoczne dla kierujących pojazdami.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Ponadto kierującemu pojazdem zabrania się:

• wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem przejść, na których ruch jest kierowany,
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-33 znak B-25 znak D-6 znak P-10
do przejścia jest najwyżej 100 metrów
Uwaga - dojeżdżasz do przejścia dla pieszych, które nie jest zbyt dobrze widoczne!

do przejścia jest od 150-300 metrów
Jak daleko jest tutaj do wyznaczonego przejścia?

A-17

znak: dzieci

Na drodze szczególnie uczęszczanej przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat ustawia się taki znak, który ostrzega o miejscu w którym można natknąć się na dzieci, lub o bliskości takiego miejsca.

Znak ten powinien szczególnie uczulać uwagę kierujących pojazdami samochodowymi, gdyż ostrzega o niebezpieczeństwie, które może być spowodowane przez dzieci, czyli uczestników ruchu nie zawsze zdających sobie sprawę z niebezpieczeństwa, lub łatwo zapominających o nim, a czasem wręcz je lekceważących.

Jest umieszczany w pobliżu szkół podstawowych, oraz placówek prowadzących zajęcia z dziećmi, terenów zabaw itp., czyli w takich miejscach, gdzie pojawiające się dzieci na drodze są częstym zjawiskiem.

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-33 znak B-25
zwolnij i uważaj na dzieci
Zwolnij - dzieci mogą w każdej chwili wbiec na jezdnię.

ograniczenie do 40 km/h ze względu na dzieci
Zwolnij - za tym zakrętem w każdej chwili dzieci mogą wbiec na jezdnię.

ten znak jest tak samo ważny jak znak pionowy
Tutaj znak ostrzegawczy został namalowany dodatkowo na nawierzchni jezdni.

Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.