A-22
Niebezpieczny zjazd

znak: niebezpieczny zjazd

 

Znak najczęściej ustawiany jest w terenie górskim i ostrzega o znacznym spadku podłużnym drogi; co najmniej 10% w górach, a na pozostałych drogach co najmniej 7%.

Jeżeli zjazd jest niebezpieczny ze względu na ostre zakręty lub zły stan nawierzchni, znak również jest ustawiany.

Umieszczona pod znakiem tabliczka T-9 wskazuje rzeczywistą wielkość spadku. Należy pamiętać, że nie można dopuścić, aby pojazd rozwinął nadmierną szybkość, gdyż na późniejsze zatrzymanie go będzie potrzeba większej drogi hamowania, niż na drodze płaskiej. Szczególnie ważne jest to dla kierujących pojazdami jednośladowymi.

Na przykładzie poniżej, droga na długości 100 metrów opada aż o około 14 metrów!

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-4 tabliczka T-9 znak B-25
droga opada aż 14 metrów na odcinku 100 metrów
Tutaj droga na odcinku 100 metrów opada aż o czternaście; dodatkowo trzeba uważać na sezonowe oszronienie jezdni.

 

 

 

A-23
Stromy podjazd

znak: stromy podjazd

 

Ten znak również (podobnie jak znak A-22) jest ustawiany najczęściej w górzystym terenie i ostrzega o znacznym wzniesieniu drogi, co najmniej 8% w terenie górskim, a na pozostałych drogach co najmniej 6%. Jest stawiany także, kiedy wjazd na wzniesienie jest utrudniony ze względu na ostre zakręty lub zły stan nawierzchni.

Umieszczona pod znakiem tabliczka T-9 wskazuje rzeczywistą wielkość wzniesienia.

Warto powstrzymać się przed wyprzedzaniem, bo widoczność przed szczytem wzniesienia będzie poważnie ograniczona.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-4 tabliczka T-9 znak B-25
nie wyprzedzaj bo może być trudno...
Stromy podjazd...

 

 

 

A-25
Spadające odłamki skalne

znak: spadające odłamki skalne

 

Na pewnych odcinkach drogi (np. w górach) istnieje możliwość spadania na drogę, lub zalegania na drodze odłamków skalnych - ten znak ostrzega o takiej możliwości.

Trzeba (szczególnie w sytuacji podobnej jak na ilustracji poniżej), zwolnić i zachować szczególną ostrożność, bo ta "niespodzianka" może być zaraz za zakrętem!

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-1 znak A-3
za zakrętem może czekać niespodzianka
Taka "niespodzianka" może czekać tuż za zakrętem, więc... noga z gazu!

 

 

 

A-26
Lotnisko

znak: lotnisko

 

Niedaleko lotniska istnieje realna szansa na nagłe pojawienie się nisko przelatującego samolotu lub śmigłowca. Znak ma za zadanie ostrzec kierującego, bo takie nagłe pojawienie się nisko przelatującego samolotu może przestraszyć kierującego pojazdem i spowodować u niego nieprawidłowy manewr.

 

 

uwaga na nisko przelatujące samoloty
Ryk silnika nisko przelatującego samolotu może naprawdę wystraszyć!

 

 

 

A-27
Nabrzeże lub brzeg rzeki

znak: nabrzeże lub brzeg rzeki

 

Kiedy odcinek drogi prowadzi bezpośrednio do nabrzeża, albo biegnie wzdłuż brzegu rzeki lub innego zbiornika wodnego w odległości mniejszej niż 10 metrów, i nie ma tam zastosowanych barier ochronnych, ten znak ostrzega o takim niebezpieczeństwie.

 

uwaga bo można wjechać do wody
Odrobina nieuwagi - i może się to skończyć przymusową "kąpielą".

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]