A-8
Skrzyżowanie o ruchu okrężnym

znak: skrzyżowanie o ruchu okrężnym

Kiedy droga była wcześniej drogą z pierwszeństwem przejazdu, lub gdy takie skrzyżowanie nie jest widoczne z dostatecznej odległości - czyli najczęściej poza obszarem zabudowanymznak D-3, stosuje się zwykle taki znak.

Ostrzega on przed skrzyżowaniem, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku, oznaczonym znakiem C-12 "ruch okrężny".

Na tak oznakowanym skrzyżowaniu, jeśli tylko jest na tyle miejsca (np. dwa pasy ruchu), WOLNO wyprzedzać inne pojazdy.

znak C-12 znak A-5 znak A-7
koniec pierwszeństwa - wkrótce będzie rondo
Za około 100 metrów wjedziesz na rondo.

A-20
Odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym

znak: odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym

Znak ustawiany jest zazwyczaj wtedy, kiedy ma ostrzec jadących dotychczas drogą z ruchem jednokierunkowym o miejscu, w którym dwie jezdnie jednokierunkowe łączą się w jedną jezdnię dwukierunkową.

Oznacza to, że po minięciu tego znaku należy się spodziewać, że z przeciwka mogą nadjeżdżać pojazdy.
W związku z tym, kierujący pojazdem widząc ten znak, powinien zaniechać ewentualnego zamiaru wyprzedzania, lub manewr taki w bezpieczny sposób zakończyć.

Nie znaczy to jednak, że obowiązuje bezwzględny zakaz wyprzedzania.

Wolno również (o ile znaki tego nie zabraniają) na odcinku drogi o ruchu dwukierunkowym zawracać.

MA COŚ WSPÓLNEGO

znak D-3
ruch dwukierunkowy ze zmianą kierunku ruchu
Z drogi jednokierunkowej zrobiła się droga w dwóch kierunkach.

A-29
Sygnały świetlne

znak: sygnały świetlne

Znak jest ustawiany w miejscach, gdzie sygnalizacja świetlna może nie być zawczasu widoczna, na przykład na skrzyżowaniach poza miastem lub w miastach, lub na drogach wylotowych i ostrzega o miejscu, w którym ruch jest kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej.

Znak ten jest stosowany:

• przed każdą sygnalizacją świetną poza obszarem zabudowanym,
  • przed pierwszą sygnalizacją w obszarze zabudowanych,
  • jeżeli sygnalizatory do kierowania ruchem są umieszczone tylko nad jezdnią,
  • w każdym miejscu, gdzie sygnalizacja zastosowana została do kierowania ruchem wahadłowym.

znak A-5 sygnalizator S-1 znak P-14 znak D-42
tutaj znaki nie decydują o pierwszeństwie, bo jest sygnalizacja

zwolnij bo nie dosyć że dzieci to jeszcze i światła
Uwaga - dojeżdżasz do miejsca gdzie ruchem kieruje sygnalizacja świetlna.

A-30
Inne niebezpieczeństwo

znak: inne niebezpieczeństwo

Znak ostrzega o niebezpieczeństwie innego rodzaju niż określone pozostałymi znakami ostrzegawczymi.

Umieszczona pod znakiem tabliczka wskazuje rodzaj niebezpieczeństwa za pomocą napisu lub symbolu.

Może to być np. tabliczka symbolizująca T-10, T-11, T-12, T-13, T-14, T-15, T-16, T-18, lub inna - taka jak na przykład na ilustracji poniżej.

tabliczka T-10 tabliczka T-11 tabliczka T-12 tabliczka T-13
tabliczka T-14 tabliczka T-15 tabliczka T-16 tabliczka T-18
inne niebezpieczeństwo - w tym wypadku piesi w pobliżu jezdni
Znak ostrzega przed niebezpieczeństwem nie ujętym innymi znakami ostrzegawczymi.

Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.