Ustąp pierwszeństwa

znak: ustąp pierwszeństwa przejazdu

 

Znak ostrzega przed koniecznością ustąpienia pierwszeństwa, czyli przepuszczenia pojazdów jadących drogą poprzeczną (główną).

W zależności od sytuacji na skrzyżowaniu, czasem (kiedy na skrzyżowaniu będzie pusto) nie trzeba nic robić, czasem trzeba tylko zwolnić, w innym wypadku konieczne może być zatrzymanie pojazdu.

Znak umieszcza się na drodze podporządkowanej przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwemznak D-1, gdy widoczność na skrzyżowaniu jest dobra (w innym wypadku stosuje się znak B-20 - STOP).

W obrębie skrzyżowania znak dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony. Umieszczony razem ze znakiem C-12 "ruch okrężny" określa pierwszeństwo dla znajdującego się na skrzyżowaniu typu rondo.

Znak może być umieszczony również w innych miejscach, tam gdzie wynika obowiązek ustąpienia pierwszeństwa, np. wyjazd z obiektu, torowisko tramwajowe.

Pod znakiem może być umieszczona tabliczka T-6c "tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie"

Na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h, omawiany tutaj znak A-7 może być poprzedzany znakiem A-7 z umieszczoną poniżej tabliczką T-1 "tabliczka wskazująca odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego".

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak P-13 znak P-15 znak D-2
znak B-20 znak C-12 tabliczka T-6c
ustąp pierwszeństwa przejazdu na tym skrzyżowaniu
Dojeżdżasz do skrzyżowania z drogą główną - musisz ustąpić pierwszeństwa jadącym drogą poprzeczną!

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]