A-11
Nierówna droga

znak: nierówna droga

Po minięciu tego znaku kierujący musi spodziewać się nierówności na drodze - poprzeczny garb, jak i zagłębienie, tzw. ściek, które są dla niego stosunkowo trudne do zauważenia, zwłaszcza wtedy, gdy kierujący prowadzi niski pojazd, lub podczas szybkiej jazdy.

Ten znak ostrzegawczy powinien znaleźć się w szczególności przy:

• nierównościach na przejazdach kolejowych;
  • pofałdowaniach występujących na stromych zjazdach z mostów lub wiaduktów, oraz na wymienionych obiektach;
  • wybojach, lub poprzecznych uskokach nawierzchni.

Trzeba naprawdę uważać - najlepiej zmniejszyć prędkość i powstrzymać się od wyprzedzania.

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-33 znak B-25
wprowadzono zakaz wyprzedzania ze względu na nierówną drogę
Nierówna droga - ale jak długo?

nierówna droga, bez pobocza i to na długim odcinku
Niestety, to częsty obrazek na naszych drogach.

A-11a
Próg zwalniający

znak: próg zwalniający

Ustawiony na drodze położonej w obszarze zabudowanymznak D-42 znak, ostrzega o zastosowaniu urządzenia technicznego w formie przeszkody umieszczonej na jezdni w celu spowolnienia ruchu pojazdów.

Umieszczony wraz z tym znakiem znak B-33 "ograniczenie prędkości" wskazuje wartość prędkości, przy której następuje łagodny przejazd przez próg zwalniający.
Umieszczona pod znakiem tabliczka T-1 wskazuje odległość znaku od progu zwalniającego.

Prędkość wskazaną znakiem B-33 "ograniczenie prędkości" należy rozumieć jako tę, której nieprzekroczenie zapewnia łagodny przejazd przez próg zwalniający (oczywiście można jechać z prędkością mniejszą od podanej na znaku).

W strefie zamieszkania
znak D-40 znak ten może występować sam, bez znaku "ograniczenie prędkości"- ciekawe czy wiesz dlaczego?

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-33 tabliczka T-1c znak D-40 znak P 25
zwolnij do 20 km/h, bo za 20 metrów będzie próg zwalniający
Za 20 metrów dojedziesz do progu zwalniającego i należy zwolnić do 20 km/h, żeby płynnie przez taki próg przejechać.

w strefie ograniczonej prędkości dojedziesz do progu zwalniającego za 50 metrów
Tutaj można nie stosować ograniczenia prędkości pod znakiem, bo jesteś w strefie ograniczonej prędkości!

Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.