A-18a
Zwierzęta gospodarskie

znak: zwierzęta gospodarskie

 

Przy ośrodkach hodowlanych, pastwiskach itp., ustawiany jest powyższy znak, który ostrzega o możliwości napotkania na drodze zwierząt gospodarskich. Stosowany jest do oznaczania miejsc, w których odbywa się regularny przepęd zwierząt wzdłuż, lub w poprzek drogi.

Po minięciu tego znaku, kierujący pojazdem powinien zwolnić i uważać, ponieważ osoby nadzorujące nie zawsze potrafią nad pędzonymi zwierzętami zapanować. Może to spowodować niebezpieczeństwo lub utrudnienie ruchu.

Na ilustracji poniżej widać, że znak ostrzega przed zwierzętami w określonych godzinach - właśnie wtedy są pędzone na pastwiska i z powrotem.

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-33 znak A-18b
A-18a na tabliczce pod znakiem podane są godziny pędzenia zwierząt
Zwierzęta gospodarskie pędzone są w określonych godzinach.

 

 

 

A-18b
Zwierzęta dzikie

znak: zwierzęta dzikie

 

Znak ostrzega o możliwości napotkania na drodze zwierząt dzikich, które mogą przecinać drogę zmierzając np. do wodopoju.

Mogą one nieoczekiwanie znaleźć się na drodze, wbiegając na nią, lub niekiedy na niej przebywać.
Trzeba obserwować zarówno samą drogę, jak i jej otoczenie - szczególną ostrożność i umiarkowaną prędkość należy zachować głównie podczas jazdy w porze nocnej, kiedy w światłach reflektorów jest widoczna tylko jezdnia, a ponadto dostrzeżenie nie poruszającego się zwierzęcia na jezdni często nie jest łatwe.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-33 znak A-18a
A-18b dzikie zwierzęta można napotkaćna odcinku trzech kilometrów
Tutaj znak ostrzega o możliwości napotkania zwierząt na odcinku 3 kilometrów.

A-18b bardzo długi odcinek niebezpiecznyTo już chyba przesada - prawie 64 kilometry niebezpiecznego odcinka?!

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]