A-19
Boczny wiatr

znak: boczny wiatr

 

Jadąc drogą, czasem natknąć się można na miejsca w których szczególnie silnie wieje wiatr. Znak ostrzega o takich właśnie miejscach, w których często występują silne boczne podmuchy wiatru.

Znakowi temu może towarzyszyć tzw. rękaw ustawiony w miejscu występujących podmuchów (jego symbol jest widoczny na znaku), ułatwiający zorientowanie się jaka jest siła wiatru w danej chwili i z której strony wieje.

Uprzedzanie o możliwości bocznych podmuchów jest szczególnie istotne w porze nocnej, kiedy kierującemu pojazdem nie zawsze łatwo zorientować się, że zbliża się do miejsca, w którym podmuchy wiatru są szczególnie silne, np. do miejsca, gdzie kończy się las.

Ostrzeżenie wyrażane tym znakiem jest też pomocne kierującym motocyklami i lekkimi samochodami, którzy powinni zwłaszcza ograniczyć prędkość, zbliżając się do tak oznakowanego miejsca.

 

MA COŚ WSPÓLNEGO

znak B-33
otwarta przestrzeń, więc wiatr może mocno wiać
Taka otwarta przestrzeń z silnym bocznym wiatrem - może być niebezpiecznie!

 

 

 

A-32
Oszronienie jezdni

znak: oszronienie jezdni

 

Kiedy temperatura powietrza jest bliska zeru, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, może występować na drodze oszronienie jezdni lub gołoledź, ustawiany jest taki znak. Ostrzega on kierujących o możliwości lokalnego występowania takiego zjawiska.

Należy na niego zwracać uwagę głównie w okresie zimowym przed mostami i wiaduktami, oraz na drogach w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, na których oszronienie jezdni lub gołoledź pojawia się już wtedy, kiedy nie występuje jeszcze na innych odcinkach drogi.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-15 znak B-25
zakaz wyprzedzania, bo może być ślisko na tym wiadukcie
Znak zaczyna mieć znaczenie, kiedy temperatura oscyluje wokół zera stopni.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]