A-21
Tramwaj

znak: tramwaj

 

Widoczny tutaj znak ostrzega kierujących pojazdami o niebezpiecznym przejeździe przez tory tramwajowe, które mogą nie być zawczasu widoczne.

Czasem jest tak, że kierujący mogą się nie zorientować odpowiednio wcześnie o istnieniu tych torów. Umieszczona pod znakiem tabliczka T-7 wskazuje układ torów i drogi na tym przejeździe.

Przed wjechaniem na przejazd należy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz być przygotowanym do zatrzymania pojazdu!

Na przejeździe tramwajowym zabrania się wyprzedzania innego pojazdu, z wyjątkiem przejazdu o ruchu kierowanym.

Czasem umieszczona pod znakiem tabliczka T-8 wskazuje pas ruchu skierowany na tory tramwajowe.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak P-14 tabliczka T-7 znak B-25 tabliczka T-8
brakuje tutaj tabliczki T-7
Tutaj przydała by się tabliczka T-7 pod znakiem ostrzegawczym.

 

 

 

A-24
Rowerzyści

znak: rowerzyści

 

Umieszczony zazwyczaj przed przejazdem dla rowerzystów, na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h, znak ostrzega o miejscu, w którym rowerzyści wjeżdżają z drogi dla rowerów na jezdnię, lub przez nią przejeżdżają.

Może też być ustawiany przed przejazdem, kiedy ten występuje na odcinku jezdni między skrzyżowaniami, albo gdy przejazd może nie być widoczny odpowiednio wcześnie.

Trzeba uważać, bo nie wszyscy rowerzyści znają i stosują się do zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu.

Zdarza się również - jak na przykładzie poniżej - że w chwili gdy kończy się ścieżka rowerowa, to rowerzyści są po prostu zmuszeni jechać inną częścią drogi. Są wprawdzie w takiej sytuacji włączającymi się do ruchu, ale dobrze jest, kiedy inni kierujący są o takiej możliwości ostrzegani!

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak D-6a znak P-11 znak C-13
koniec drogi rowerowej i rowerzyści mogą wjeżdżać na jezdnię
Koniec drogi rowerowej, trzeba uważać na rowerzystów.

czy te znaki wskazują na pierwszeństwo rowerzystów?
Czy ten zestaw znaków oznacza, że rowerzyści mają tutaj pierwszeństwo?

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]