A-28
Sypki żwir

znak: sypki żwir

 

Na odcinkach dróg, na których przeprowadzany jest remont i przeprowadzono powierzchniowe utrwalenie warstwy ścieralnej, ustawiany jest taki znak, który ostrzega o odcinku drogi pokrytej żwirem (grysem), który może być wyrzucany spod kół jadących pojazdów.

Znak ten zwraca przede wszystkim uwagę na konieczność utrzymywania odpowiedniej odległości za poprzedzającym pojazdem, aby ewentualne wyrzucanie żwiru nie utrudniało prowadzenia pojazdu.

Ponadto znak może być umieszczony przed wyjazdami z kamieniołomów lub żwirowni.

Na przykładzie poniżej,właśnie ze względu na sypki żwir, została ograniczona prędkość.

 

MA COŚ WSPÓLNEGO

znak B-33
trzeba zwolnić, bo nawierzchnia jest pokryta grysem
Trzeba zwolnić, bo nawierzchnia jest pokryta grysem.

 

 

 

A-31 prawa
Niebezpieczne pobocze

znak: niebezpieczne pobocze

 

Jeżeli na odcinku drogi występuje wąskie, miękkie, zbyt wysokie lub obniżone pobocze, to przed takim niebezpiecznym poboczem ostrzega ten znak. Ostrzega również przed końcem pobocza bitumicznego, przechodzącego w ziemne.

Znak z odwróconym symbolem ostrzega o niebezpiecznym poboczu występującym po lewej stronie drogi.

 

 

MA COŚ WSPÓLNEGO

znak A-31
niebezpieczne pobocze wymusza wolniejszą jazdę
Widać wyraźnie, że pobocze jest nierówne i może być niebezpiecznie.

 

 

 

A-33
Zator drogowy

znak: zator drogowy

 

Znak jest stosowany jako ostrzeżenie przed częstym występowaniem zablokowania ruchu ze względu na natężenie ruchu pojazdów.

Znak jest stosowany, gdy stojące pojazdy mogą nie zostać w porę dostrzeżone przez kierującego, np. przed skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną, gdy odcinek jezdni jest niewidoczny ze względu na zakręt, lub wzniesienie.

Ten znak może być również stosowany jako świetlny - ostrzega wówczas o pojazdach stojących na jezdni w odległości do 300 metrów.

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

sygnalizator S-1 znak A-1
uwaga na zator drogowy przy światłach
Dojeżdżasz do miejsca gdzie często tworzą się zatory drogowe.

 

 

 

A-34
Wypadek drogowy

znak:wypadek drogowy

 

Znak ustawiany jest przez służby zabezpieczające miejsce wypadku i ostrzega o miejscu, w którym na skutek wypadku drogowego nastąpiło zablokowanie drogi lub znaczne utrudnienie ruchu pojazdów. 
Trzeba pamiętać, że ze względu na osoby udzielające pomocy, lub usuwające skutki wypadku oraz możliwość zablokowania ruchu, kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.

 

MA COŚ WSPÓLNEGO

znak A-33
przez wypadek ruch może być utrudniony
Takim znakiem mobilnym służby drogowe oznaczają miejsce wypadku drogowego.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]