Głównym zadaniem znaków ostrzegawczych jest uprzedzać kierujących o niebezpiecznych miejscach na drodze; jednocześnie te znaki zobowiązują uczestników ruchu (po ich minięciu) do zachowania szczególnej ostrożności.

Odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego (na drogach, na których dopuszczalna prędkość pojazdów przekracza 60 km/h), wynosi od 150 do 300 metrów, na pozostałych drogach ta odległość wynosi do 100 metrów.
Wyjątkiem jest tutaj znak A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu", który umieszcza się w odległości do 50 metrów od skrzyżowania na drogach, na których dopuszczalna prędkość pojazdów przekracza 60 km/h, oraz do 25 metrów od skrzyżowania na pozostałych drogach.

Niekiedy rzeczywista odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego, jest podawana na specjalnej tabliczce umieszczonej pod znakiem - tabliczka T-1. Znajdująca się pod znakiem tabliczka T-2 wskazuje długość odcinka drogi, na którym powtarza się lub występuje niebezpieczeństwo, jeśli długość odcinka nie przekracza 500 metrów, natomiast umieszczona pod znakiem tabliczka T-3 oznacza koniec takiego odcinka.

Znaki z tej kategorii mogą występować również w formie świetlnej, jako symbol barwy białej, umieszczony na czarnym tle.

 

niebezpieczny zakręt w prawoniebezpieczny zakręt w lewoniebezpieczne zakręty - pierwszy w prawoniebezpieczne zakręty - pierwszy w lewoskrzyżowanie drógskrzyżowanie z drogą podporządkowaną po obu stronachskrzyżowanie z drogą podporządkowaną z prawej stronyskrzyżowanie z drogą podporządkowaną z lewej stronywlot drogi jednokierunkowej z prawejwlot drogi jednokierunkowej z lewejustąp pierwszeństwa przejazduskrzyżowanie o ruchu okrężnym przejazd kolejowy z zaporamiprzejazd kolejowy bez zapórnierówna drogapróg zwalniający zwężenie dróg po obu stronachzwężenie dróg po prawej stroniezwężenie dróg po lewej stronieruchomy mostroboty na drodze śliska jezdniaprzejście dla pieszychdziecizwierzęta gospodarskiezwierzęta dzikie boczny wiatrodcinek jezdni o ruchu dwukierunkowymtramwajniebezpieczny zjazd stromy podjazdrowerzyścispadające odłamki skalnelotniskonabrzeże lub brzeg rzekisypki żwirsygnały świetlneinne niebezpieczeństwoniebezpieczne poboczeoszronienie jezdni zator drogowywypadek drogowy
 

 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej