A-5
Skrzyżowanie dróg

A-5 skrzyżowanie dróg

 

Na skrzyżowaniu oznakowanym przy pomocy tego znaku, pierwszeństwo nie jest określone znakami - jest to tzw. skrzyżowanie równorzędne.
Oznacza to, że każda z dróg na takim skrzyżowaniu jest tak samo ważna, jak pozostałe.

Jeżeli wszystkie drogi są tak samo ważne, to na takim skrzyżowaniu obowiązuje tzw. "zasada prawej ręki" - jeśli masz kogoś po swojej prawej stronie, to musisz go przepuścić.

Trzeba pamiętać, że powyższa zasada (ustępowania pojazdom będącym po prawej stronie) na takim skrzyżowaniu oraz na tak samo ważnych drogach, NIE DOTYCZY tramwaju - ma pierwszeństwo przejazdu, niezależnie od kierunku z którego nadjeżdża.

Znak stosuje się wyłącznie wtedy, gdy wcześniej jedna z dróg miała nadane pierwszeństwo przejazdu przy pomocy znaków: A-6a, A-6b, A-6c, A-6d, A-6e (skrzyżowanie z drogą podporządkowaną), albo gdy np. szerokość dróg dojazdowych do skrzyżowania mogłaby sugerować inne zasady pierwszeństwa.

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak P-14 znak D-1 znak A-6a znak A-21 znak C-12
znak ostrzegający przed skrzyżowaniem równorzędnym
Ostrzeżenie przed skrzyżowaniem dróg równorzędnych.

skrzyżowanie równorzędne oznaczone znakami poziomymi
Skrzyżowanie równorzędne oznakowane liniami poziomymi P-14.


 

 

 

A-6a
Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach

A-6a skrzyżowanie z drogą podporządkowaną

 

Znak pokazuje, że po obu stronach drogi z pierwszeństwem znajduje się droga podporządkowana, oznacza więc, że kierujący który widzi ten znak, ma pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowanie.

Stosuje się go głównie poza obszarem zabudowanymznak D-3, dla wskazania pierwszeństwa drogi przebiegającej na wprost, przy której jest ustawiony. Na ulicach miast znak jest umieszczany wyjątkowo.

Na tak oznakowanym skrzyżowaniu, wyprzedzanie pojazdów silnikowych jest ZABRONIONE!
Wolno natomiast skręcać w prawo lub w lewo, oraz (jeśli nie jest to zabronione stosownym znakiem) zawracać na takim skrzyżowaniu.

Jeżeli osie dróg poprzecznych nie przecinają się na skrzyżowaniu, stosuje się tabliczkę T-6b "tabliczka wskazująca układ dróg podporządkowanych".

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-6b znak A-6c znak D-1
tabliczka T-6b znak A-7 znak B-20
rzadko widziany znak A-6a na ulicy miasta
Ostrzeżenie przed skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną.

znak wskazujący układ dróg podporządkowanych
Przykład obrazujący ostatnie zdanie opisu...

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]