A-5
|
Na skrzyżowaniu oznakowanym przy pomocy tego znaku, pierwszeństwo nie jest określone znakami - jest to tzw. skrzyżowanie równorzędne.
Oznacza to, że każda z dróg na takim skrzyżowaniu jest tak samo ważna, jak pozostałe.
Jeżeli wszystkie drogi są tak samo ważne, to na takim skrzyżowaniu obowiązuje tzw. "zasada prawej ręki" - jeśli masz kogoś po swojej prawej stronie, to musisz go przepuścić.
Trzeba pamiętać, że powyższa zasada (ustępowania pojazdom będącym po prawej stronie) na takim skrzyżowaniu oraz na tak samo ważnych drogach, NIE DOTYCZY tramwaju - ma pierwszeństwo przejazdu, niezależnie od kierunku z którego nadjeżdża.
Znak stosuje się wyłącznie wtedy, gdy wcześniej jedna z dróg miała nadane pierwszeństwo przejazdu przy pomocy znaków:
A-6a, A-6b, A-6c, A-6d, A-6e (skrzyżowanie z drogą podporządkowaną), albo gdy np. szerokość dróg dojazdowych do skrzyżowania mogłaby sugerować inne zasady pierwszeństwa.
MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO
Skrzyżowanie równorzędne oznakowane liniami poziomymi P-14.
A-6a
|
Znak pokazuje, że po obu stronach drogi z pierwszeństwem znajduje się droga podporządkowana, oznacza więc, że kierujący który widzi ten znak, ma pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowanie.
Stosuje się go głównie poza obszarem zabudowanym, dla wskazania pierwszeństwa drogi przebiegającej na wprost, przy której jest ustawiony. Na ulicach miast znak jest umieszczany wyjątkowo.
Na tak oznakowanym skrzyżowaniu, wyprzedzanie pojazdów silnikowych jest ZABRONIONE!
Wolno natomiast skręcać w prawo lub w lewo, oraz (jeśli nie jest to zabronione stosownym znakiem) zawracać na takim skrzyżowaniu.
Jeżeli osie dróg poprzecznych nie przecinają się na skrzyżowaniu, stosuje się tabliczkę T-6b "tabliczka wskazująca układ dróg podporządkowanych".
MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO
Przykład obrazujący ostatnie zdanie opisu...
Przejdź do opisu losowo wybranych znaków: |