B-15
Zakaz wjazdu pojazdów o szerokości ponad ...m

B-15 zakaz wjazdu pojazdów o szerokości ponad ...m

 

Taki znak ustawiany jest zazwyczaj przed wąskimi mostami, bramami itp.

Ruch pojazdów ogranicza się ze względu na szerokość, gdy szerokość przejazdu jest mniejsza niż 3,5 m. Kierujący powinien znać wymiary swego pojazdu także z załadunkiem.

Znak stawiany jest również ze względu na wąskie ulice i pasy ruchu - w takiej sytuacji znak może być umieszczony nad pasem ruchu którego dotyczy, lub jako element znaku F-22 "ograniczenia na pasie ruchu".

Warto przy tym pamiętać, że omawiany tutaj znak umieszcza się, gdy odległość między elementami konstrukcyjnymi obiektu ograniczającymi szerokość drogi jest mniejsza niż 3,5 metra.
Liczba podana na znaku powinna być o 1,0 metr mniejsza niż odległość między tymi elementami - czyli jeśli przejazd ma szerokość 3,4 metra, na znaku znajdzie się wartość 2,4 metra.

 

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak A-12a znak F-22 znak B-16
dalej nie mogą jechać pojazdy o szerokości większej niż wskazana na znaku
Widoczne na zdjęciu żółte słupki skutecznie ograniczają wjazd na most...

zakaz jazdy pojazdów z przyczepą wieloosiową i o szerokości większej niż podana
Zakaz wjazdu dla pojazdów szerszych niż 2,2 metra.

 

 

 

B-16
Zakaz wjazdu pojazdów o wysokości ponad ...m

B-16 zakaz wjazdu pojazdów o wysokości ponad ...m

 

Znak ustawiany jest wszędzie tam, gdzie jest niżej niż zazwyczaj. Czasami też przed nisko zawieszoną trakcją tramwajową i oznacza zakaz ruchu pojazdów, których wysokość (również z ładunkiem) jest większa od wartości podanej na znaku.

Ruch pojazdów ze względu na wysokość ogranicza się od chwili, gdy wysokość przejazdu jest mniejsza niż 4,5 metra. Jest ustawiany głównie ze względu na niskie tunele, wiadukty.

Warto wiedzieć, że na znaku podaje się liczbę o 0,5 metra mniejszą od wysokości obiektu nad jezdnią, a wysokość obiektu mierzy się w obrębie drogi, w miejscu, w którym odległość sklepienia obiektu od jezdni jest najmniejsza.

 

 

pod tym mosteem nie powinny przejeżdżać pojazdy wyższe niz wartość podana na znaku
Z definicji wynika, że zmieści się tutaj spokojnie pojazd wysoki na 3,5 metra.

zakaz wjazdu pojazdów wyższych niż... i jakiś znak nieformalny ograniczający wjazd samochodom na gaz 
Tutaj jest wjazd do garażu podziemnego. Znak z symbolem LPG symbolizuje zakaz wjazdu samochodów z napędem gazowym na ten parking.
Ale czy taki znak istnieje i jest zgodny z kodeksem?

 

 

 

B-17
Zakaz wjazdu pojazdów o długości ponad ...m

B-17 zakaz wjazdu pojazdów o długości ponad ...m

 

Jeżeli istnieje konieczność wprowadzenia ograniczenia długości pojazdu wraz z ładunkiem, to ten znak zakazuje ruchu pojazdów lub zespołów pojazdów, których jest większa od wartości podanej na znaku. 

Ruch pojazdów ze względu na jego długość ogranicza się na drogach o ostrych i wąskich zakrętach, oraz tam, gdzie kierujący zbyt długim pojazdem miałby problemy z manewrowaniem, lub ruch takich pojazdów mógłby utrudniać ruch innym.

 

MA COŚ WSPÓLNEGO

znak B-3a
zakaz wjazdu pojazdów przekraczających określoną długość z wyjątkami opisanymi na tabliczce
Wynika z tego, że ten zakaz obowiązuje głównie w nocy.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]