Stop |
Jeden z najważniejszych znaków drogowych, regulujący pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowanie. Dla podkreślenia jego znaczenia, jako jeden z nielicznych ma inny kształt, wyróżniający się nawet wtedy, kiedy będzie częściowo uszkodzony, zabrudzony lub zamalowany.
Znak ten oznacza:
Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu wyznaczonym w tym celu (znak poziomy P-12), a w razie jego braku - w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.
Znak umieszcza się możliwie jak najbliżej skrzyżowania i nie dalej niż 25 metrów od niego w
obszarze zabudowanym.
Znak umieszczony w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został ustawiony. Przepisy te stosuje się odpowiednio do znaku umieszczonego przed torowiskiem pojazdów szynowych, lub w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu.
Umieszczona pod znakiem tabliczka T-6c lub T-6d wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie.
Znak ten znaczy, że (tak samo jak przy znaku A-7) należy ustąpić pierwszeństwa przejazdu, z tym że nakłada też obowiązek bezwzględnego zatrzymania się choćby na chwilę przed wjazdem na skrzyżowanie.
Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na ruch na drodze z pierwszeństwem, ale również na wybór miejsca zatrzymania pojazdu, aby nie utrudniać ruchu na tej drodze; jeżeli wyznaczona jest linia zatrzymania na jezdni, należy zatrzymać się przed nią.
MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO
Brak jest namalowanej na jezdni grubej linii ciągłej, ale i tak należy choć na chwilę zatrzymać się przed skrzyżowaniem.
B-31
|
Znak ten zabrania kierującym wjazdu na zwężony odcinek jezdni, w momencie, kiedy zmusiłoby to kierujących znajdujących się na tym odcinku, lub zbliżających się do niego z przeciwnej strony, do zatrzymania się.
Wskazuje w ten sposób obowiązek ustąpienia pierwszeństwa przejazdu jadącym z naprzeciwka.
Znak występuje zawsze wspólnie ze znakiem D-5 (pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni), który jest umieszczony po drugiej stronie zwężenia.
Znak nie ma praktycznego zastosowania w tych sytuacjach, gdy do wąskiego odcinka drogi zbliżają się pojazdy o takiej szerokości, że kwestia pierwszeństwa przejazdu przez zwężenie w ogóle nie wystąpi. Jeżeli np. szerokość jezdni zwężonego odcinka drogi wynosi 4 metry, to mogą wyminąć się na nim dwa rowery, motocykle lub pojazd jednośladowy z samochodem osobowym.
Obowiązek zatrzymania pojazdu, o którym mowa w przepisie, jest zależny od sytuacji.
Jeżeli ten znak jest umieszczony przed lewostronnym zwężeniem jezdni, to może zmienić ogólną zasadę pierwszeństwa przejazdu w tej sytuacji. A zatem pomimo wolnej "swojej" połowy jezdni, kierujący pojazdem - w związku z ustawieniem znaku przedstawionym na ilustracji, musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z przeciwnego kierunku.
Należy pamiętać, że kierujący pojazdem jest obowiązany, przy wymijaniu. zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby - zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się.
MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO
Zmieszczą się obaj jednocześnie na tym zwężeniu.
Przejdź do opisu losowo wybranych znaków: |