C-16
Droga dla pieszych

C-16 droga dla pieszych

 

Droga oznaczona takim znakiem jest przeznaczona dla pieszych, którzy mają obowiązek z niej korzystać.

Znak umieszczony na początku drogi (ścieżki) dla pieszych oznacza, że nie tylko istnieje obowiązek korzystania z niej przez pieszego, ale jednocześnie - co ma nawet ważniejsze znaczenie - informuje innych uczestników ruchu o zakazie korzystania z niej. Zakaz dotyczy w szczególności kierujących rowerami, rzadziej zaś np. jadących wierzchem, którzy (przy braku znaku) mogliby sądzić, że z drogi takiej mogą korzystać.

Tak oznaczone ścieżki znaleźć można przede wszystkim w centrach handlowych miast, czyli tam gdzie występuje znaczne natężenie ruchu pieszych i trzeba ułatwić im korzystanie z drogi, oraz zadbać o ich bezpieczeństwo.

Kiedy na jednej tarczy znaku umieszczone są łącznie symbole znaków C-13 i omawianego właśnie znaku C-16 to oznacza, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. W tej sytuacji ruch pieszych i rowerzystów odbywa się:

  • na całej powierzchni, jeżeli symbole oddzielone są kreską poziomą - w takiej sytuacji piesi mają pierwszeństwo przed rowerzystami na całej szerokości ścieżki,
  • odpowiednio po stronach drogi wskazanych na znaku, jeżeli symbole oddzielone są kreską pionową.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-13-16gd znak C-13-16 pr znak C-13-16 rp znak C-16a
droga dla pieszych z dopuszczonym ruchem rowerowym
Tabliczka pod znakiem wyjaśnia chyba wszystko...

 

 

C-16a
Koniec drogi dla pieszych

C-16a koniec drogi dla pieszych

 

Na ilustracji poniżej kończy się właśnie połączona droga dla pieszych i dla rowerów.

Warto pamiętać, że takie ułożenie sylwetek pieszych i roweru na tablicy znaku oznacza, że na wspólnej ścieżce piesi mają pierwszeństwo przed rowerzystami.

Trzeba też pamiętać, że zarówno piesi jak i rowerzyści mogą poruszać się całą szerokością wyznaczonej drogi. Dodatkowo - co ważne jest dla rowerzysty - po minięciu takiego znaku, rowerzysta jest włączającym się do ruchu.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak C-16 znak C-13-16gd znak C-13-16 pr znak C-13-16 rp
tutaj kończy się wspólna droga dla pieszych i rowerzystów
Piesi pewnie pójdą sobie dalej, ale rowerzyści...?

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]