B-3
Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych

znak: zakaz wjazdu pojazdów silnikowych

 

Przedstawiony znak stosowany jest na odcinkach dróg o niedostatecznej szerokości lub nośności, i zabrania ruchu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych, chyba, że te ciągną przyczepkę dwukołową albo mają boczny wózek.

Inaczej mówiąc - ruch pojazdów silnikowych wielośladowych (w tym motocykli z przyczepą) nie jest dopuszczony.

Do tego zakazu może nie stosować się (pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności), uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej kierująca pojazdem samochodowym, oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę.

Znaczenie znaku (zakaz ruchu pojazdów silnikowych) może zignorować również kierujący pojazdem wykonującym na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne, pod warunkiem używania żółtych sygnałów błyskowych na pojeździe i zachowania szczególnej ostrożności.

Znak występuje czasami w takiej postaci - co oznacza całkowity zakaz wjazdu pojazdów silnikowych - jedno i wielośladowych. B-3-4


MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-4 tabliczka T-29
zakaz wjazdu nie dotyczy wymienionych na tablicze pojazdów
Zakaz owszem czytelny, ale wyjątek... dziwadło.

na tej drodze nawet motocyklem jazda może być niebezpieczna
Ta droga do ruchu samochodowego raczej się nie nadaje!

 

 

 

B-3a
Zakaz wjazdu autobusów

znak: zakaz wjazdu autobusów

 

Znak zakazuje ruchu autobusów. Jest stosowany w celu wyeliminowania ruchu autobusów z takich obszarów, gdzie duża ich liczba może powodować zakłócenia ruchu innych pojazdów (np. obszarów o charakterze turystycznym), lub z ulic niewystarczająco szerokich, na których manewrowanie długim pojazdem może być znacznie utrudnione, lub wręcz niemożliwe.

Do tego zakazu może nie stosować się (pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności), kierujący autobusem, który przewozi uprawnione osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

tabliczka T-29
zakaz wjazdu dla autobusów, bo jest po prostu za ciasno
Chyba tutaj jest po prostu zbyt ciasno.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]