B-29
Zakaz używania sygnałów dźwiękowych

B-29 zakaz używania sygnałów dźwiękowych

 

Znak ten zabrania używania sygnałów dźwiękowych, chyba że jest to spowodowane koniecznością ostrzeżenia innych uczestników ruchu przed bezpośrednim zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu.

Zakaz obowiązuje od miejsca ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania, lub znaku B-30 "koniec zakazu używania sygnałów dźwiękowych", chyba, że na drodze dwujezdniowej droga odgałęziająca znajduje się tylko z lewej strony i nie ma bezpośredniego połączenia z prawą jezdnią, lub zakaz wyrażony przez znak został wcześniej odwołany znakiem odwołującym ten zakaz.

Stosowany jest np. obok szpitali, oraz poza obszarem zabudowanym w miejscach, gdzie należy ograniczyć hałas: parki, rezerwaty przyrody, ośrodki wypoczynkowe itp.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-30 znak D-21
w pobliżu szpitala należy ograniczyć hałas
W pobliżu jest szpital, dlatego należy do niezbędnego minimum ograniczyć używanie sygnałów dźwiękowych!

 

 

 

B-30
Koniec zakazu używania sygnałów dźwiękowych

B-30 koniec zakazu używania sygnałów dźwiękowych

 

Znak oznacza koniec obowiązywania zakazu określonego znakiem B-29. Znak ten uchyla zakaz jeszcze przed najbliższym skrzyżowaniem.

Zamiast niego można użyć znaku B-42 (koniec zakazów).

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-29 znak B-42

 

 

 

B-32
Stój - kontrola celna

B-32 stój - kontrola celna

 

Znak zabrania przejazdu, bez zatrzymania się do kontroli celnej.

Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu wyznaczonym w tym celu, a jeżeli nie jest wyznaczone - przed znakiem. Dalszy ruch może nastąpić dopiero za zgodą uprawnionej osoby, lub po nadaniu sygnału zezwalającego na ruch.

Poniżej widać przykłady odmiany omawianego znaku B-32: po odpowiedniej zmianie napisu, znak może wskazywać obowiązek zatrzymania pojazdu z innej przyczyny, jednak zasady zatrzymania pojazdu i zezwolenia na dalszy ruch, w każdym przypadku są takie same.

 

 

MOŻLIWE ODMIANY ZNAKU B-32

znak B-32a znak B-32b znak B-32c
znak B-32d znak B-32e znak B-32f
po sygnale należy zatrzmać się do kontroli
Po ujrzeniu sygnału podawanego przez funkcjonariusza, trzeba bezwzględnie się zatrzymać!

uszkodzone rogatki i nie wolno jechać dalej bez zgody dróżnika
Na tym przejeździe kolejowym z zaporami doszło do awarii szlabanów - należy poczekać na sygnał dróżnika.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]