B-1
Zakaz ruchu w obu kierunkach

znak:zakaz ruchu w obu kierunkach

 

Na tak oznaczonej drodze obowiązuje zakaz ruchu pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy. Ponadto informuje, że wjazd na daną drogę lub jej odcinek, nie jest możliwy również z przeciwnego krańca tej drogi.

Zamknięcie ruchu może być całkowite, obowiązujące w ciągu całej doby i dotyczące wszelkich pojazdów, lub częściowe, np. wyłączające określone okresy doby, lub niektóre rodzaje pojazdów.

Przyczyną takiego zamknięcia drogi może być:

  • prowadzenie robót w pasie drogowym,
  • zły stan techniczny drogi zagrażający bezpieczeństwu ruchu, np. uszkodzenie jezdni, obiektu mostowego itp.,
  • przeznaczenie drogi do innych celów niż ruch pojazdów,
  • przeznaczenie drogi do ruchu tylko określonych rodzajów pojazdów, np. autobusów komunikacji miejskiej i taksówek.

Napisy wskazujące wyjątki od wyrażanego znakiem zakazu podawane są zwykle na znaku, lub na tabliczce umieszczonej pod znakiem.

Umieszczona pod znakiem tabliczka T-22 wskazuje, że zakaz nie dotyczy rowerów jednośladowych. Jeżeli zakaz ruchu nie obowiązuje całą dobę, na znaku podaje się w jakich godzinach obowiązuje, np. "w godz. 16-19".

Do tego zakazu może nie stosować się (pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności), uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej kierująca pojazdem samochodowym, oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę.


MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-2 tabliczka T-22 tabliczka T-29
zakaz ruchu w obu kierunkach ustawiony na jezdni
Znak może być ustawiony na jezdni - jak na przykładzie powyżej.


 

 

 

B-2
Zakaz wjazdu

znak: zakaz wjazdu

 

Widząc ten znak kierujący wie, że oznacza on zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia.

Znak ten wskazuje jednocześnie na możliwość wjazdu z przeciwległej strony na drogę, przy której znajduje się ten znak, ponieważ z przeciwległej strony umieszczony jest znak D-3znak D-3 (droga jednokierunkowa).

Zakaz dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy.

Znak ustawiany jest również w miejscach, w których ustalono tylko wyjazd z obiektu przydrożnego, np. z parkinguznak D-18 czy stacji benzynowejznak D-23; w obiektach zajmujących znaczną powierzchnię znak ten można umieścić również dla wskazania, że wyjazd z obiektu, w miejscu wjazdu do niego, jest zabroniony.

Jeżeli pod znakiem umieszczona jest tabliczka T-22 to oznacza, że zakaz nie dotyczy rowerów jednośladowych - dla nich wyznaczony został na jezdni specjalny pas ruchu, tzw. kontrapas (jak na ilustracji poniżej). Pod znakiem może być również umieszczona słowna informacja, jakich pojazdów nie dotyczy (np. "Nie dotyczy karetek pogotowia").

Wyjątkowo znak może także zabraniać wjazdu na drogę dwukierunkową w celu zabronienia wjazdu na tę drogę na danym skrzyżowaniu.

Jeżeli pod znakiem została umieszczona tabliczka T-21 (tabliczka wskazująca odległość znaku od miejsca, od którego lub w którym zakaz obowiązuje), to znak będzie obowiązywał dopiero po przejechaniu wskazanego na tabliczce dystansu, w przeciwnym razie znak obowiązuje od miejsca ustawienia.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak D-3 tabliczka T-22 tabliczka T-21
tutaj zakaz wjazdu nie obowiązuje rowerzystów
Kontrapas wyznaczony na drodze jednokierunkowej.
Jest dla tych rowerzystów którzy chcą jechać ulicą jednokierunkową "pod prąd".


zakaz wjazdu tym razem dla wszystkich, dla rowerzystów też
A czy teraz wolno dalej wjeżdżać tym rowerzystom?
Nie wolno - nie ma tabliczki która by na to zezwalała.


 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]