B-9
Zakaz wjazdu rowerów

B-9 zakaz wjazdu rowerów

 

Znak stosowany jest w celu wyeliminowania ruchu rowerów ze względu na duże natężenie ruchu, lub dużą dopuszczalną prędkość stanowiącą niebezpieczeństwo dla jadących rowerami na danym odcinku drogi.

Znak zabrania ruchu na jezdni i po poboczu rowerów, a zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy zarówno rowerów jednośladowych jak i wielośladowych.
Czasem można spotkać taki znak z tabliczką T-22 "nie dotyczy rowerów" - trochę dziwne połączenie - ale chodzi wtedy o wyłączenie z ruchu tylko rowerów wielośladowych.

Znak stosowany jest na drogach o dużym natężeniu ruchu, lub dużej dopuszczalnej prędkości, stanowiących niebezpieczeństwo dla kierujących rowerami.

Ustawia się go również tam, gdzie w pobliżu została wyznaczona droga dla rowerów, oznaczona znakiem C-13.

WAŻNE - często rowerzyści przejeżdżają wzdłuż po przejściu dla pieszych - jest to ZABRONIONE! - rower należy przeprowadzić!

 

Może się zdarzyć, że omawiany znak występuje na tabliczce łącznie z innymi, jak na przykładach poniżej:
B-6-8-9      B-9-12

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-11 znak C-13 znak B-2 tabliczka T-22
rowerzysta ma zakaz jazdy - po chodniku również
Ten rowerzysta ma w nosie przepisy!

 

 

 

B-10
Zakaz wjazdu motorowerów

B-10 zakaz wjazdu motorowerów

 

Znak stosuje się na takich drogach, na których nie dopuszcza się ruchu jakichkolwiek pojazdów wyposażonych w silnik, np. w pobliżu parków narodowych.
Zakazuje wjazdu motorowerów, a zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy motorowerów jednośladowych oraz wielośladowych, natomiast nie dotyczy rowerzystów.

Symbol motoroweru na znaku może być umieszczony razem z innymi symbolami - np. samochodu.

Do tego zakazu może nie stosować się (pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności), uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej kierująca motorowerem, oraz kierujący motorowerem przewożący taką osobę.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-3-4 tabliczka T-22 tabliczka T-29

zakaz wjazdu dla motorowerówRaczej rzadko spotykany znak na ulicach miast.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]