B-35
|
![]() |
Jeżeli na drodze istnieje konieczność ograniczenia postoju na drodze przez dłuższy czas, stosuje się ten znak. Oznacza on zakaz postoju pojazdu na czas nie dłuższy niż jedną minutę. W praktyce wygląda to tak, że można zatrzymać pojazd np. w celu zabrania lub wysadzenia pasażera.
Jeżeli na danym odcinku drogi czas unieruchomienia pojazdu może być dłuższy, to taka informacja znajdzie się albo na tarczy znaku, lub na umieszczonej pod znakiem tabliczce.
Obowiązuje całą dobę, chyba, że okres obowiązywania jest określony na znaku, a zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy tylko tej strony jezdni, przy której się znajduje (dotyczy również chodnika), również na drodze jednokierunkowej.
Jeśli znak jest ustawiony poza obszarem zabudowanym, dotyczy zarówno jezdni, jak i pobocza, chyba że na poboczu wyznaczono miejsce do parkowania; dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy, nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego, nie dotyczy pojazdów komunikacji zbiorowej, które zatrzymują się na wyznaczonych przystankach.
Znak wraz z umieszczoną poniżej tabliczką T-26 umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni, oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został on ustawiony.
Umieszczone pod znakiem tabliczki wskazują:
- T-25a - początek zakazu wyrażonego znakiem,
- T-25b - kontynuację zakazu wyrażonego znakiem,
- T-25c - odwołanie zakazu wyrażonego znakiem.
Do tego zakazu może nie stosować się (pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności), uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej kierująca pojazdem samochodowym, oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę.
ODMIANY ZNAKU B-35
![]() |
![]() |
![]() |

B-36
|
![]() |
Kiedy nawet chwilowe unieruchomienie pojazdu może spowodować pogorszenie płynności ruchu, stosuje się taki znak, który oznacza zakaz zatrzymywania się nawet na chwilę, np. w celu wysadzenia pasażera.
Obowiązuje przez całą dobę, chyba, że okres obowiązywania jest określony na znaku.
Zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy tylko tej strony jezdni, przy której się znajduje (dotyczy również chodnika), także na drodze jednokierunkowej - podobnie jak to miało miejsce przy zakazie postoju.
Jeśli znak jest ustawiony poza obszarem zabudowanym, dotyczy zarówno jezdni, jak i pobocza, chyba że na poboczu wyznaczono miejsce do parkowania; dotyczy również kolumn pieszych, oraz jeźdźców i poganiaczy, nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego, nie dotyczy pojazdów komunikacji zbiorowej, które zatrzymują się na wyznaczonych przystankach.
Znak wraz z tabliczką T-26, umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni (jak na ilustracji poniżej), oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został on ustawiony.
Umieszczone pod znakiem tabliczki wskazują:
- T-25a - początek zakazu wyrażonego znakiem,
- T-25b - kontynuację zakazu wyrażonego znakiem,
- T-25c - odwołanie zakazu wyrażonego znakiem.
MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków: |