B-35
Zakaz postoju

B-35 zakaz postoju

 

Jeżeli na drodze istnieje konieczność ograniczenia postoju na drodze przez dłuższy czas, stosuje się ten znak.

Oznacza on zakaz postoju pojazdu na czas nie dłuższy niż jedną minutę. W praktyce wygląda to tak, że można zatrzymać pojazd np. w celu zabrania lub wysadzenia pasażera.
Jeżeli na danym odcinku drogi czas unieruchomienia pojazdu może być dłuższy, to taka informacja znajdzie się albo na tarczy znaku, lub na umieszczonej pod znakiem tabliczce.

Znak obowiązuje całą dobę, chyba, że okres obowiązywania jest określony na znaku.
Zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy tylko tej strony jezdni, przy której się znajduje (dotyczy to również chodnika), podobnie jest na drodze jednokierunkowej.

Jeśli znak jest ustawiony poza obszarem zabudowanym, dotyczy zarówno jezdni, jak i pobocza, chyba że na poboczu wyznaczono miejsce do parkowania.
Zakaz dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy, ale nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego, oraz pojazdów komunikacji zbiorowej, które zatrzymują się na wyznaczonych przystankach.

Znak wraz z umieszczoną poniżej tabliczką T-26 umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni, oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został on ustawiony.

Umieszczane czasem pod tym znakiem tabliczki wskazują:
   T-25a - początek zakazu,     T-25b - kontynuację zakazu,     T-25c - koniec zakazu.


Do tego zakazu może nie stosować się (pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności), uprawniona osoba T 29 niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej kierująca pojazdem samochodowym, oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę.

 

ODMIANY ZNAKU B-35

znak B-35a znak B-35b znak B-35c
ulica wygląda na deptak, aż dziwne że stoi tam taki znak
Ulica wygląda na deptak, aż dziwne że stoi tam taki znak.

 

 

 

B-36
Zakaz zatrzymywania się

B-36 zakaz zatrzymywania się

 

Kiedy nawet chwilowe unieruchomienie pojazdu może spowodować pogorszenie płynności ruchu, stosuje się taki znak, który oznacza zakaz zatrzymywania się nawet na chwilę, np. w celu wysadzenia pasażera.

Obowiązuje przez całą dobę, chyba, że okres obowiązywania jest określony na znaku.

Zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy tylko tej strony jezdni, przy której się znajduje (dotyczy również chodnika), także na drodze jednokierunkowej - podobnie jak to miało miejsce przy zakazie postoju.

Jeśli znak jest ustawiony poza obszarem zabudowanym, dotyczy zarówno jezdni, jak i pobocza, chyba że na poboczu wyznaczono miejsce do parkowania; dotyczy również kolumn pieszych, oraz jeźdźców i poganiaczy, ale nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego, oraz pojazdów komunikacji zbiorowej, które zatrzymują się na wyznaczonych przystankach.

Znak wraz z tabliczką T-26 , umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni (jak na ilustracji poniżej), oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został on ustawiony.

Umieszczane czasem pod tym znakiem tabliczki wskazują:

   T-25a - początek zakazu,     T-25b - kontynuację zakazu,     T-25c - koniec zakazu.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

tabliczka T-26 tabliczka T-25a tabliczka T-25b tabliczka T-25c
zakaz zatrzymywania obowiązuje na całej szerokości placu
Zakaz zatrzymywania obowiązuje na całej szerokości placu.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]