W naszym kraju - oprócz formalnych znaków drogowych - znaleźć można również kilka innych: takich, które nie są zamieszczone w oficjalnym wykazie znaków. Prawdopodobnie część z nich ma szansę znaleźć się w kodeksie ruchu drogowego, inne stanowią tylko lokalną ciekawostkę, warto jednak wiedzieć, że takie znaki są.
Inna sprawa, czy należy się do nich stosować...

 

zakaz wjazdu rowerów i gokartówZakaz wjazdu rowerów, oraz tzw. gokartów, czyli rowerów trzy lub czterokołowych - zmory miejscowości wypoczynkowych nad morzem.
Warto pamiętać, że kierować rowerem dwuosobowym może osoba, która ukończyła 17 lat!

zakaz wjazdu rowerów i gokartówZakaz wjazdu na parking podziemny pojazdów napędzanych przy pomocy LPG - takie znaki stawiają najczęściej zarządcy parkingów wielkich centrów handlowych. Ale czy są zgodne z przepisami w naszym kraju?

zachowaj bezpieczny odstęp od rowerzysty podczas wyprzedzaniaZnak, który przypomina wszystkim kierującym, że podczas wyprzedzania rowerzysty należy zachować bezpieczną odległość - nie mniej niż jeden metr!

zwolnij, bo na drodze mogą przebywać kotyPomysł sołtysa wsi Tarnowo. Dzięki temu koty, które bawiły się w pobliżu drogi mają większą szansę na przeżycie...

zwolnij, bo przez drogę mogą przebiegać jeżeW Zielonej Górze po raz pierwszy pojawiły się takie znaki - mające na celu ochronę jeży, które szukając pożywienia muszą pokonać dość ruchliwą drogę...

zwolnij, bo przez drogę mogą przebiegać jeże lub wiewiórkiNiektórzy się uśmiechają, że znak ostrzega jeże przed spadającymi wiewiórkami, ale może warto zwolnić?...

  REKLAMYzwolnij, bo przez drodgę mogą przechodzić kaczkiSkoro można ostrzegać przed jeżami, to dlaczego kaczki miały by być gorsze?...

zwolnij, bo przez drogę mogą przechodzić żabyZnaki ustawiane sezonowo, na okres około miesiąca, co wystarcza na czas migracji płazów do zbiornika wodnego i z powrotem.
Pierwsze takie znaki pojawiły się w Małopolsce - m.in w Pieskowej Skale.

zwolnij, bo przez drogę mogą przechodzić żabyInna wersja omawianego powyżej znaku.
Znaki ustawiane sezonowo, na okres około miesiąca, co wystarcza na czas migracji płazów do zbiornika wodnego i z powrotem.
Pierwsze takie znaki pojawiły się w Małopolsce - m.in w Pieskowej Skale.

zwolnij, bo przez drogę mogą przejeżdżać psie zaprzęgiZnak ustawiany sezonowo, jak łatwo się domyślić, tylko w czasie zimy. Ma to na celu ostrzec innych uczestników drogi o tym, że nagle na jezdni (lub obok) może pojawić się psi zaprzęg...

znak ciekawostka - uwaga morsy.Oryginalny znak pakoskich morsów zdobiących plażę nad Jeziorem Pakoskim w Jankowie.

znak ciekawostka - uwaga na duchy w zamkuStare zamczyska w Polsce często są oznakowane przy pomocy takich znaków z sympatycznymi duszkami.
Być może wszystko zaczęło się od nakręcenia filmu pt: "Wakacje z duchami", gdzie większość zdjęć była kręcona na zamku w Niedzicy...

znak ciekawostka - uwaga na ludzi z telefonamiTakie znaki można już zobaczyć w Szwecji - ostrzegają przed "smombie", czyli zapatrzonymi tylko w swoje telefony ludźmi. Patrząc na to co się wokół nas dzieje, to coś mi się wydaje, że wkrótce takie właśnie znaki mają dużą szansę na pojawienie się na ulicach naszych miast.

znak uwaga na złodzieiNo cóż... Złodzieje byli i będą - niestety taki znak pewnie jeszcze długo będzie ostrzegał ludzi, którzy są po prostu ufni...

uwaga na drzewa rosnące bardzo blisko jezdniTabliczka podobna do grupy tablic T-14.
Są takie drogi w Polsce, gdzie drzewa rosną bardzo blisko jezdni. Tablica wraz z podaną długością niebezpiecznego odcinka ostrzega o tym kierujących.

uwaga na drzewa rosnące bardzo blisko jezdniTabliczka podobna do grupy tablic T-14.
Są takie drogi w Polsce, gdzie drzewa rosną bardzo blisko jezdni. Brak tutaj informacji o długości niebezpiecznego odcinka drogi.
W zamian za to ograniczona została prędkość.

uwaga na drzewa rosnące bardzo blisko jezdniTabliczka podobna do grupy tablic T-14.
W ten sposób przyzwyczaja się kierowców do ruchu tramwajów w Olsztynie.
Tabliczka umieszczona pod znakiem wskazuje, że ruch kołowy łączyć się będzie z torowiskiem.

zalecana prędkość podczas mgłyJadąc samochodem podczas mgły dobrze jest obserwować widoczne obok jezdni słupki prowadzące U-1a.
Są rozmieszczane w odległości 100 metrów od siebie.
Reszta jest jasna - widzisz trzy (lub więcej słupków) jedziesz z dozwoloną prędkością. Kiedy widoczność spada do dwóch lub jednego - warto zmniejszyć prędkość.


 
  REKLAMY

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków: