B-21
Zakaz skrętu w lewo

B-21 zakaz skrętu w lewo

 

Ten znak oznacza zakaz skręcania w lewo, oraz zawracania, ale TYLKO na najbliższym skrzyżowaniu.

Jeżeli postawiono go w obrębie skrzyżowania, to dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.

Czasem pod znakiem umieszczana jest tabliczka T-22 "nie dotyczy rowerów", co oznacza, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych - wolno im skręcać w lewo na drogę dla rowerów, lub wyznaczony na jezdni pas ruchu przeznaczony dla tych pojazdów (tzw. kontrapas).

Ustawiony przed skrzyżowaniem znak nie zabrania skręcania lub zawracania na odcinku drogi pomiędzy znakiem a skrzyżowaniem, np. w celu wjechania do posesji lub na parking, chyba że zakaz skręcenia w lewo lub zawrócenia jest zabroniony przez wyznaczenie na jezdni linii ciągłej.

Razem z tym znakiem może występować znak F-7 "sposób jazdy w związku z zakazem skręcania w lewo", który wskazuje możliwy dojazd do drogi, w którą (na tym skrzyżowaniu) skręcanie jest zabronione.

Znak może czasem występować w postaci świetlnej, a stosuje się go na skrzyżowaniach w sytuacji, na której warunki ruchu powodują konieczność okresowego zabronienia skręcania pojazdów.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-23 tabliczka T-22 znak P-2 znak F-7 sygnalizator S-3e
sygnalizacja nie zwalnia z zakazu skrętu w lewo
Tutaj sygnalizacja świetlna nie zwalnia kierującego od zakazu skrętu!

kierujący srebrnym autem łamie zakaz skrętu w lewo
Najwyraźniej kierowca srebrnego samochodu "przeoczył" znak...

rowerzyści mogą tutaj skręcać w lewo
Tutaj zakaz skrętu w lewo nie dotyczy rowerzystów.


 

 

 

B-22
Zakaz skrętu w prawo

B-22 zakaz skrętu w prawo

 

Znak ten zabrania skręcania w prawo.

Zakaz skrętu w prawo obowiązuje tylko na najbliższym skrzyżowaniu. Trzeba pamiętać, że kiedy znak znajduje się w obrębie skrzyżowania to wtedy dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.
Znak stosowany jw celu zabronienia skręcania pojazdów w prawo na najbliższym skrzyżowaniu, w szczególności ze względu na to, że:

  • droga po prawej stronie jest drogą jednokierunkową i skręcając w prawo pojedziesz pod prąd,
  • jest mały promień łuku uniemożliwiający bezpieczny skręt w prawo,
  • szerokość jezdni drogi odgałęziającej się w prawo jest niewielka,
  • na drodze poprzecznej jest bardzo intensywny ruch pieszych (skręcające pojazdy mogą tamować ruch na pasie drogi, którą opuszczają).


Umieszczona pod tabliczka T-22 wskazuje, że znak nie dotyczy rowerów skręcających na drogę dla rowerów, lub wyznaczony na jezdni pas ruchu przeznaczony dla tych pojazdów - tzw. kontrapas.

Znak (podobnie jak B-21) nie zabrania skręcania na odcinku drogi pomiędzy znakiem a skrzyżowaniem, np. w celu wjechania do posesji lub na parking.

Czasem znak może występować również w postaci świetlnej - stosuje się go na skrzyżowaniach, na których warunki ruchu powodują konieczność okresowego zabronienia skręcania pojazdów. Włączany jest wtedy automatycznie, przy określonym natężeniu ruchu pojazdów, lub przez służby monitorujące ruch.

 

MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO

znak B-21 tabliczka T-22 znak C-13 sygnalizator S-3d
rowerzyści mogą skręcić na wyznaczony kontrapas w ulicy jednokierunkowej
Zakaz skrętu w prawo nie dotyczy rowerzystów - mogą wjechać na wyznaczony pas na jezdni jednokierunkowej.

na tym skrzyżowaniu włączasz się do ruchu i nie wolno skręcić w prawo
W tej sytuacji, na skrzyżowaniu, trzeba włączyć się do ruchu - wskazuje na to znak D-41.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków:
 


Czy znasz te znaki?

A-7   Znak ostrzegawczy, który wskazuje kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przejazdu. Nadjeżdżając od strony tego znaku, jesteś na drodze podporządkowanej.

Więcej

C12   Znak z grupy znaków nakazu. Wskazuje kierującym obowiązujący kierunek jazdy wokół wyspy centralnej - tzw. rondo. Jednocześnie, taki znak wskazuje że na takim rondzie obowiązuje zasada prawej strony

Więcej

D-40   Znak oznacza wjazd do strefy zamieszkania, w której pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - w tym również na jezdni i ścieżce dla rowerzystów.

Więcej

B-20   Znak z grupy znaków zakazu. Jest ustawiany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania pojazdu choćby przez chwilę.

Więcej

B-21   Znak zakazujący skrętu w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Jednocześnie znak zabrania zawracania - ciekawe, czy domyślasz się dlaczego?

Więcej

T-27   Tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. Jest stosowana łącznie ze znakiem wyznaczającym przejście dla pieszych.

Więcej
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]