W naszym kraju - oprócz znaków drogowych - znaleźć można również całą gamę znaków przeznaczonych dla turystów. Okazuje się, że przez Polskę przebiega prawie 70 tysięcy kilometrów szlaków turystycznych przeznaczonych dla różnych form wypoczynku.


Najpopularniejszym rodzajem oznakowania szlaków, są znaki przeznaczone dla turystyki pieszej. Są to najważniejsze znaki, prowadzące przez najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu. Znaleźć je można prawie wszędzie, prowadzą m.in przez Sudety, Beskidy czy Tatry, ale nie tylko. Są malowane na drzewach, kamieniach lub budynkach - ważne, żeby te miejsca były nieruchome.
Czasem zdarza się, że w jednym miejscu namalowanych jest kilka różnych szlaków turystycznych w różnych kolorach.

główny szlak turystyczny Główny i najważniejszy szlak na danym obszarze.
szlak turystyczny dalekobieżny Trasa dalekobieżna.
szlak turystyczny doprowadzający Szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc w danym obszarze.
szlak turystyczny łącznikowy Krótki szlak łącznikowy, czasem również dojściowy.
szlak turystyczny dojściowy Krótki szlak dojściowy.

Na każdym z tych szlaków, znaleźć można dodatkowe oznaczenia, pomagające w poruszaniu się danym szlakiem. Oczywiście, jeżeli byłby to szlak "niebieski", to wszystkie te znaki opisane poniżej będą również w kolorze niebieskim.

szlak turystyczny - skręt Znak skrętu, umieszczany zazwyczaj przed miejscem zmiany kierunku szlaku.
szlak turystyczny - zmiana kierunku Znak zmiany kierunku szlaku.
szlak turystyczny - początek lub koniec Znak początku lub końca szlaku.
szlak turystyczny - trudny Znak (oznaczenie szlaku wraz z wykrzyknikiem nad nim) umieszczany w terenach trudnych orientacyjnie, w celu wzmożenia uwagi turysty.

 

 

  REKLAMYZa wyznaczanie, znakowanie i konserwowanie wszystkich tych znaków, odpowiedzialne jest Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - PTTK.

 

Przejdź do opisu losowo wybranych znaków: